• SPOTKANIE TRZECH KULTUR

          • SPOTKANIE TRZECH KULTUR

             

            Międzynarodowa wymiana młodzieży

            z Polski, Bułgarii i Łotwy

            w Zespole Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Klimontowie

             

            Uczniowie z Klubu Europejskiego przy Zespole Szkół w Klimontowie już od roku aktywnie współpracują z klubami eTwinning przy szkole z miasta Razlog w Bułgarii oraz z miejscowości Dundaga na Łotwie.

            Najważniejszym wydarzeniem wielomiesięcznej wspólnej działalności była międzynarodowa wymiana młodzieży z trzech krajów projektu (Polski, Bułgarii i Łotwy). W ostatnim tygodniu czerwca 2010r.w Zespole Szkół w Klimontowie był realizowany projekt pt. „Magia zaczyna się tutaj! / The magic begins here!” finansowany przez program „Młodzież w działaniu” przy wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Proszowice oraz pomocy lokalnych sponsorów.

            Młodzi Bułgarzy i Łotysze wraz z młodzieżą z Gimnazjum w Klimontowie przedstawili swoje kraje, prezentując tradycyjne tańce narodowe, stroje, obrzędy, zwyczaje oraz regionalne dania i specjały. Młodzież przez cały tydzień pracowała w międzynarodowych grupach podczas przeprowadzonych warsztatów regionalnych, tanecznych i zajęć w pracowni komputerowej i multimedialnej. Powstał czterojęzyczny mini słownik zawierający wybrane słownictwo w językach: angielskim, polskim, bułgarskim i łotewskim. Komunikacja między uczestnikami projektu odbywała się w języku angielskim, jednakże młodzież bardzo chętnie porównywała swoje narodowe języki, doszukując się zarówno różnic jak i podobieństw.

            Było to spotkanie trzech kultur, uczestnicy projektu nie tylko poznawali się wzajemnie, ale również uczyli się przy doskonałej zabawie. Była to lekcja tolerancji, wzajemnego zrozumienia się oraz czas wytężonej aktywności, aby efekty pracy były widoczne dla innych uczniów i środowiska lokalnego.

            W ostatnim dniu roku szkolnego uczniowie z Zespołu Szkół w Klimontowie oraz zaproszeni goście w pięknych strojach narodowych (bułgarskich i łotewskich) aktywnie uczestniczyli, czytając modlitwę powszechną w swoich narodowych językach, w ekumenicznej mszy św. w kościele parafialnym w Klimontowie. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, ponieważ pierwszy raz przeżywaliśmy spotkanie trzech odłamów religii chrześcijańskiej: katolicyzmu (Polacy), prawosławia (Bułgarzy) i luteranizmu (Łotysze).

            W szkole po uroczystym zakończeniu roku szkolnego odbyło się międzynarodowe przedstawienie teatralne zawierające wątki baśni, legend i podań ludowych charakterystycznych dla regionów, z których pochodzą uczestnicy projektu. Bułgarzy przedstawili opowieść o św. Jerzym, Łotysze średniowieczną baśń o damie zaklętej w zamku Dundaga, uczniowie z Klimontowa zaprezentowali legendę o smoku wawelskim. Przedstawienie pełne niezwykłych postaci, wydarzeń, magicznych przedmiotów, tańców w strojach narodowych zakończył tradycyjny polonez. Był to niezapomniany koniec roku szkolnego nie tylko dla uczestników projektu, ale również dla wszystkich uczniów, licznie zgromadzonych rodziców, absolwentów szkoły oraz zaproszonych gości.

            Podczas realizacji projektu młodzi ludzie z trzech krajów (łącznie 45 osób) mieli możliwość zobaczyć zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, Zamek Królewski na Wawelu, rynek główny i drogę królewską w Krakowie, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Ojcowski Park Narodowy. Dwukrotnie gościli w domach polskich partnerów. Pytani o wrażenia, podkreślali atrakcyjność i niezwykłość odwiedzanych miejsc, dobrą organizację projektu oraz gościnność rodziców, którzy zaprosili młodzież z Bułgarii i Łotwy do swoich domów.

            W przyszłości pragniemy kontynuować współpracę, doskonalić nasze umiejętności językowe, pracę w międzynarodowej grupie oraz poznawać nowe miejsca i ludzi, którzy stają się naszymi przyjaciółmi.

             

            Koordynator projektu

            Urszula  Kowalska

             

             

             

             

          • Uroczyste obchody 91 rocznicy odzyskania Niepodległości

          • 10.11.br odbyła się w naszej szkole podwójna uroczystość. Podczas uroczystej akademii z okazji 91 rocznicy odzyskania Niepodległości przyjęliśmy do grona gimnazjalistów uczniów klasy I. Zdjęcia i dodatkowe informacje znajdziecie w albumie fotograficznym. Zapraszamy!
          • REALIZUJEMY PROJEKT "AKTYWNY W SZKOLE - AKTYWNY W ŻYCIU"

          • Projekt „AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY W ŻYCIU” skierowany jest do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te szkoły – w sumie beneficjentami projektu będzie ponad 3000 osób. W projekcie wezmą udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Szczególnie ważnym partnerem projektu będą szkoły z terenów wiejskich.
            Najważniejszym celem projektu jest zwiększenie poziomu kompetencji kluczowych gimnazjalistów: matematycznych (m.in. w kontekście obowiązkowej matury z matematyki), naukowo-technicznych, kompetencji informatycznych, przedsiębiorczości i inicjatywności. Ponadto realizacja projektu ma na celu rozwijanie postawy empatii z prospołecznymi zachowaniami w perspektywie ponadregionalnej, promocję indywidualnych talentów, zwiększenie poziomu motywacji do dalszej edukacji i rozwijania własnych zainteresowań, a także stworzenie warunków do wymiany doświadczeń i prezentacji własnych dokonań dydaktycznych nauczycieli i uczniów z różnych regionów i środowisk.
          • I miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Szkół Podstawowych

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Klimontowie zajęli pierwsze miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej wygrywając wszystkie mecze.

            SP Klimontów - SP Proszowice I 4:1
            br: 2 Bartosz Gajda
            1 Sylwester Fryt
            1 Marcin Porębski

            SP Klimontów - SP Kościelec 2:0
            br: 1 Bartosz Gajda
            1 samob.

            SP Klimontów - SP Proszowice II 3:0
            br: 2 Bartosz Gajda
            1 Sylwester Fryt

            W zwycięskiej drużynie grali:
            1. Marcin Staszewski
            2. Krystian Jasik
            3. Marcin Bujak
            4. Marcin Porębski
            5. Bartosz Gajda
            6. Sylwester Fryt
            7. Mateusz Curlej
            8. Mateusz Zwoliński
            9. Bartłomiej Chorązki
            10. Krzysztof Giza
            11. Karol Rojewski
            12. Karol Kopeć
            13. Kamil Kwiecień
            14. Michał Marzec
          • Po wizycie naszych przyjaciół z Ukrainy

          • „Była to podróż mojego życia…” - tak o polsko – ukraińskiej wymianie młodzieży wyraził się jeden z uczestników projektu.
            Grupa uczniów i ich opiekunów z Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie uczestniczyła w projekcie „Razem – wymiana młodzieży”, który jest realizowany przez Fundację Współpracy Polsko – Ukraińskiej PAUCI, dzięki wsparciu finansowemu programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008r.
            Nawiązanie przyjacielskich kontaktów z partnerskim Gimnazjum Erudyt” w Taraszczy w obwodzie kijowskim pozwoliło uczniom z Klimontowa poznać pracę tamtejszej szkoły. Uczestnicząc, w licznych, ciekawych zajęciach i warsztatach, młodzież odkryła nowe formy pracy dydaktyczno – wychowawczej, zwiedzała również zabytki Kijowa i Białej Cerkwi. W wielu miejscach odnajdywała polskie ślady z przeszłości.
            W ramach rewizyty młodzież z Ukrainy gościła u rodzin uczniów z Gimnazjum w Klimontowie. Program 6 – dniowego pobytu w ramach realizacji projektu był bardzo bogaty.
            Partnerzy poznawali historię i kulturę naszego kraju poprzez legendy. Nie zabrakło wycieczek do Krakowa, Wieliczki i Proszowic. W szkole odbywały się ciekawe konkursy, warsztaty taneczne i teatralne. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła muzykalność młodzieży ukraińskiej. Koncert, na którym prezentowali pieśni i tańce wykonywane w strojach narodowych zachwycił licznie zebranych uczniów, rodziców i przedstawicieli władz samorządowych.
            Przyjazna atmosfera, dobra zabawa oraz efektywna praca sprawiły, że młodzież polska i ukraińska bardzo szybko znalazła wspólne tematy do rozmów, które odbywały się w wielu językach. Nowi przyjaciele okazali się bardzo serdeczni i rozśpiewani.
            Była to wspaniała okazja łamania stereotypów myślowych, oraz pozbycia się obaw przed daleką i nieznaną podróżą. Lekcja tolerancji i dialogu międzykulturowego, która zakończyła się nieoczekiwaną przyjaźnią młodzieży i opiekunów z polskiej i ukraińskiej grupy.
            Życzliwość rodzin ukraińskich, ich otwartość oraz gościnność przeszła nasze oczekiwania. Czuliśmy się jak członkowie ich rodzin. Jesteśmy wdzięczni ukraińskim uczestnikom projektu, ich rodzicom i opiekunom za przyjazną atmosferę, życzliwość, cierpliwość oraz solidną pracę.
            Była to niepowtarzalna przygoda, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
            Szczególe podziękowanie kierujemy do Fundacji PAUCI oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych za możliwość zorganizowania wymiany i finansowanie projektu.
            Towarzystwo Przyrodnicze „ Bocian’ udzieliło wsparcia idei polsko – ukraińskiej współpracy już na etapie tworzenia projektu. Podczas rewizyty w Klimontowie przedstawiciele Towarzystwa podarowali kilka sadzonek królewskiej lipy „Jadwiga” młodzieży oraz jej opiekunom z Ukrainy. Młodzi zgodnie przyrzekli, że drzewka zostaną posadzone na terenie szkolnym w Taraszczy na pamiątkę spotkania i wspólnej realizacji projektu. Zostały również przekazane obrazy ręcznie malowane o tematyce przyrodniczej, przedstawiające typowo polski krajobraz z wierzbami głowiastymi oraz niektóre gatunki ptaków. Prezenty bardzo się spodobały naszym gościom, a my cieszymy się, że polskie drzewa znajdą nowe miejsce do wzrostu na Ukrainie, będą dawać cień ludziom i schronienie ptakom.
            Bardzo dziękujemy P. Prezesowi oraz innym członkom Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” za owocną współpracę oraz pomoc w realizacji międzynarodowego projektu wymiany młodzieży.
          • PO POWROCIE Z UKRAINY

          • W maju 2008 roku Gimnazjum w Klimontowie otrzymało dobrą wiadomość z Warszawy, że opracowany przez zespół nauczycieli program międzynarodowej wymiany młodzieży zyskał uznanie komisji kwalifikacyjnej.
            Dzięki temu 12 - osobowa grupa uczniów z ZS w Klimontowie wraz z opiekunami we wrześniu 2008 r. wyjechała do partnerskiego Gimnazjum "ERUDIT" w Taraszczy w obwodzie kijowskim. Projekt "Razem" - wymiana młodzieży jest realizowany przez Fundację Współpracy Polsko - Ukraińskiej PAUCI, dzięki wsparciu finansowemu programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 r.
            Nawiązanie przyjacielskich kontaktów z młodzieżą z Ukrainy pozwoliło uczniom z Gimnazjumw Klimontowie poznać pracę tamtejszej szkoły. Uczestnicząc w licznych ciekawych zajęciach i warsztatach, młodzież odkrywała nowe formy pracy dydaktycznej ( np. graffiti).
            W ramach realizacji projektu uczniowie zwiedzali liczne zabytki w mieście Biała Cerkiew oraz stolicy Ukrainy - Kijowie. Szczególnie zainteresowało ich muzeum II wojny światowej oraz Kijowsko - Pereczska Ławra, która jest miejscem świętym dla wyznawców prawosławia. Na każdym kroku spotykaliśmy również pamiątki związane z historią Polski. Nie zabrakło również atrakcji kulturalych. Cała grupa została zaproszona na przedstwienie baletowe "Jezioro Łabędzie" do muzyki Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Kijowie.
            Były również dyskoteki i wspólne śpiewanie piosenek polskich i ukraińskich oraz nauka tańca.
            Młodzież z Klimontowa przygotowała prezentację multimedialną o szkole, regionie i stolicy Małopolski - Krakowie. Nasi uczniowie zaprezentowali także polski taniec narodowy - Polonez i wiązankę piosenek ludowych, które bardzo spodobały się gospodarzom.
            Jedna z uczestniczek wymiany wspomina:
            " W ostatnim dniu naszego pobytu nadszedł czas pożegnania. Wszyscy płakaliśmy. Nikt nie chciał wyjeżdżać, nikt nie chciał się rozstawać. Niestety to było nieuniknione. Czas spędzony na Ukrainie był po prostu wspaniały i na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Teraz czekamy na naszych przyjaciół w Klimontowie.
            Dołożymy wszlkich starań, aby ich pobyt był również tak owocny i radosny, jak nasz na Ukrainie."
          • WIZYTA U UKRAIŃSKICH PRZYJACIÓŁ

          • Dziś o godzinie 21.00 wyruszyła wyprawa naszych 12 kolegów i koleżanek na Ukrainę. Wraz z nimi pojechało 3 opiekunów. Ich podróż i pobyt sfinansowała fundacja współpracy polsko-ukraińskiej PAUCI.

            Podczas podróży uczniowie zobaczą m.in. Lwów i Kijów. Mieszkać będą u rodzin ukraińskich w miejscowości Taraszcza (niedaleko Kijowa).

            Po ich powrocie poznamy więcej szczegółów z tej wyprawy.