• JĘZYK TO TWÓJ PASZPORT. UCZ SIĘ JĘZYKÓW

          •                                 JĘZYK TO TWÓJ PASZPORT. UCZ SIĘ JĘZYKÓW.

                 

            Pod takim hasłem odbyły się warsztaty europejskie w Centrum Kultury i Wypoczynku
            w Proszowicach, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Klimontowie. Była to nie tylko doskonała zabawa, ale również nauka, mająca na celu zachęcenie nastolatków do nauki języków obcych. Głównym celem kampanii Ośrodka Rozwoju Edukacji podlegającej Ministerstwu Edukacji Narodowej jest podniesienie motywacji uczniów do nauki języków obcych.

            Uczestnicy warsztatów brali udział w zajęciach dydaktycznych, zawierających quizy, konkursy, zabawy oraz ćwiczenia w grupach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej
            i aktywizujących metod nauczania. Była to doskonała okazja poszerzenia swojej wiedzy na temat krajów europejskich, a także możliwość wzbogacenia zainteresowań uczniów 
            i rozwijania ich umiejętności językowych.

            Niecodzienną atrakcją okazał się oryginalny, piętrowy autobus londyński, który po zakończonych zajęciach w Centrum Kultury i Wypoczynku zawiózł uczniów do szkoły
            w Klimontowie.

            Jesteśmy przekonani, ze znajomość języków obcych we współczesnym świecie otwiera nowe możliwości zarówno w naszym kraju, jak i po za jego granicami. Uczenie się języków pozwala na zwiększenie kompetencji międzykulturowych i wielojęzykowych.

                    

            NIE ZWLEKAJ! UCZ SIĘ JEZYKÓW OBCYCH!

        • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT COMENIUS „GET MORE FROM LIFE” 2013 – 2015  POLSKA – TURCJA - RUMUNIA – GRECJA – REPUBLIKA CZESKA - HISZPANIA
          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT COMENIUS „GET MORE FROM LIFE” 2013 – 2015 POLSKA – TURCJA - RUMUNIA – GRECJA – REPUBLIKA CZESKA - HISZPANIA

          •  

             

             

            MIĘDZYNARODOWY PROJEKT COMENIUS

            „GET MORE FROM LIFE”

            2013 – 2015

             POLSKA – TURCJA - RUMUNIA – GRECJA – REPUBLIKA CZESKA - HISZPANIA

             

            W latach 2013 – 2015 w Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Klimontowie będzie realizowany międzynarodowy projekt COMENIUS z partnerami z sześciu krajów europejskich: Polska, Turcja, Rumunia, Grecja, Republika Czeska i Hiszpania. Wszystkie działania mają na celu wspieranie edukacji europejskiej i regionalnej w szkołach partnerskich. Głównym celem projektu jest skierowanie uwagi na rozwój zainteresowań  uczniów, ich aktywności, kreatywności i pomysłowości. 

            Uczniowie we wszystkich szkołach partnerskich wezmą udział w tworzeniu i wyborze logo projektu oraz w ankiecie na temat organizacji spędzania czasu wolnego ucznia, udziału w zajęciach pozalekcyjnych, wyboru priorytetów życiowych oraz planów na przyszłość. Ponadto, uczestnicy projektu zorganizują międzynarodową wystawę prac plastycznych w naszej szkole podczas planowanej wizyty partnerskiej w kwietniu 2014roku. Młodzi ludzie z krajów partnerskich podejmą także liczne działania mające na celu dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Przygotują przedstawienie artystyczne oraz międzynarodowe warsztaty, w których będzie uczestniczyć młodzież z wszystkich krajów projektu podczas wizyty w Zespole Szkół w Klimontowie.

            Wierzymy, iż projekt wzbogaci ofertę edukacyjną szkoły i przyczyni się znacznie do rozwoju umiejętności uczniów w zakresie komunikowania się w języku angielskim, używania TIK oraz rozwijania kompetencji kluczowych uczniów. Jest to doskonała okazja do poznania systemów edukacyjnych w krajach partnerskich oraz  kultury, tradycji, zwyczajów oraz często odmiennej religii ich mieszkańców.

        • PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU EAT SMART MOVE A LOT
          • PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU EAT SMART MOVE A LOT

          • PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU

            EAT SMART MOVE A LOT

            Ostatnie tygodnie roku szkolnego 2012/13 były czasem podsumowania projektu COMENIUS, który był realizowany w naszej szkole w latach 2011-2013. Uczniowie uczestniczyli w szeregu zajęć, typu warsztaty kulinarne, które odbywały się w formie pikniku na świeżym powietrzu. Nie zabrakło również zajęć sportowych i rekreacyjnych, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży z naszej szkoły.

            Wielu uczestników wzięło udział w konkursie na temat zagadnień związanych z realizacją projektu oraz sprawdzających znajomość zasad racjonalnego odżywiania się. Okazało się, że uczniowie  bardzo dobrze znają reguły prawidłowego żywienia oraz starają się regularnie je stosować.

            Jesteśmy przekonani, że projekt pozostanie na długo w pamięci uczniów, a zdobyte nawyki pozwolą dzieciom i młodzieży zdrowiej i aktywniej żyć.

            Produktem końcowym, podsumowującym realizację projektu w sześciu szkołach partnerskich z Turcji, Grecji, Rumunii, Republiki Czeskiej, Włoch oraz Polski jest broszura wydana w postaci e-book. Publikuje ona materiały na temat przeprowadzonych działań oraz przepisy na przygotowanie zdrowych i tradycyjnych potraw pochodzących z wszystkich krajów projektu. Publikacja zawiera także opisy tradycyjnych posiłków podawanych w krajach partnerskich. Jest formą popularyzacji programu Comenius, który wspiera międzynarodową współpracę szkół w Europie.

            Aby szerzej rozpowszechnić efekty projektu wydano w maju b.r. album zawierający materiały dotyczące międzynarodowych spotkań.

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W KLIMONTOWIE COMENIUS 2011-2013 – "EAT SMART MOVE A LOT"

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W KLIMONTOWIE

            COMENIUS 2011-2013 – “EAT SMART MOVE A LOT”

             

            Było to już szóste spotkanie w ramach projektu Comenius - EAT SMART MOVE A LOT, które odbyło się w maju 2013r. Zespole Szkół w Klimontowie. Dało ono możliwość przedstawicielom z sześciu krajów europejskich do wymiany doświadczeń i zaprezentowania pracy w swoich szkołach w ramach realizacji projektu.

            Nauczyciele i uczniowie z różnych stron Europy: Hatay – Turcja, Jablonkov – Republika Czeska, Peraia – Thessaloniki – Grecja, Fiano Romano – Włochy, Amarastii de Jos – Rumunia, Klimontów – Polska spotkali się 8 maja 2013 w Klimontowie w celu realizacji międzynarodowego projektu na temat zdrowego sposobu odżywiania się oraz aktywnego stylu życia.

            W uroczystości przywitania zagranicznych delegacji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Proszowice na czele z Panem Burmistrzem Jerzym Pławeckim i Panem Dyrektorem ZEAOKZiS Wojciechem Ogarem, Starostwa Powiatowego, nauczyciele, rodzice, absolwenci oraz cała społeczność uczniowska. Program artystyczny zawierał przedstawienie na temat patronki szkoły oraz koncert uczniów grających na różnych instrumentach muzycznych. Dużo radości oglądającym dostarczył występ przedszkolaków (5 i 6 latków), którzy zaprezentowali różne style tańców zespołowych. Wiele zachwytu wzbudził menuet i krakowiak wykonany przez gimnazjalistów w strojach regionalnych.

            Po części oficjalnego powitania zaproszone delegacje oglądały efekty pracy uczniów i nauczycieli dokonane podczas trwającego dwa lata projektu Comenius. Następnie odbyła się międzynarodowa konferencja nauczycieli w celu podsumowania swojej pracy w szkołach partnerskich oraz dokonania ewaluacji kolejnego etapu projektu. W tym samym czasie uczniowie
            w międzynarodowych grupach mieli zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej, które dostarczyły wiele emocji rywalizującym drużynom. Przedstawiciele szkół partnerskich zapoznali się również z systemem edukacyjnym w Polsce.

            Nie mamy wątpliwości, że realizacja międzynarodowego projektu Comenius to okno na świat dla młodzieży z wszystkich sześciu krajów projektu. Dzięki temu młodzi ludzie poszerzają swoje horyzonty myślowe, doskonalą umiejętności komunikowania się w języku angielskim, używają TIK. Ponadto uczą się tolerancji oraz poszanowania odmienności kultur, religii i obyczajów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu i rozpowszechniania jego efektów w środowisku lokalnym.

            Koordynator projektu - Urszula Kowalska


            Zdjęcia w Albumie fotograficznym!!!

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI WE WŁOSZECH COMENIUS 2011 – 2013 w Zespole Szkół w Klimontowie

          •  

             

             

            MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI WE WŁOSZECH

            COMENIUS 2011 – 2013 w Zespole Szkół w Klimontowie

             

             

            „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu…” – o prawdziwości tego powiedzenia mogli się przekonać uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie podczas wizyty projektowej we Włoszech w marcu br.

            Było to już piąte międzynarodowe spotkanie w ramach realizacji projektu COMENIUS przez współpracujące szkoły z różnych stron Europy: Hatay – TURCJA, Jablonkov – REPUBLIKA CZESKA, Peraia – Thessaloniki – GRECJA, Fiano Romano – WŁOCHY, Amarastii de Jos – RUMUNIA, Klimontów – POLSKA.

            Projekt „EAT SMART MOVE A LOT” daje  sposobność  uczniom z  sześciu krajów europejskich do wymiany doświadczeń  oraz zaprezentowania działań edukacyjnych, które promują zdrowy styl życia i odżywiania się. Jest to ciekawe doświadczenie, ponieważ pozwala nie tylko teoretycznie poznać zagadnienie, ale również wypróbować jak smakują zdrowe posiłki w innych krajach europejskich. Jesteśmy pod wrażeniem kuchni śródziemnomorskiej (włoskiej, greckiej i tureckiej), która zachęca do spożywania dużej ilości warzyw, owoców oraz egzotycznych przypraw powszechnych w tamtejszej kuchni. Uczniowie  z sześciu krajów projektowych wykonali już szereg zadań, mających na celu upowszechnienie racjonalnego sposobu odżywiania się wśród dzieci i młodzieży.

            W czasie pobytu we Włoszech międzynarodowe delegacje odwiedziły szkołę  we Fiano Romano oddalonego 30 km od Rzymu. Nauczyciele  i uczniowie, biorący udział w projekcie, mieli okazję zapoznać się z systemem edukacji gospodarzy, oglądali sale lekcyjne, poznali historię szkoły oraz miasta. Uczniowie, którzy przybyli do Włoch uczestniczyli w warsztatach kulinarnych oraz zajęciach ruchowych w partnerskiej szkole. Wszyscy obecni na spotkaniu obejrzeli występy artystyczne dzieci ze szkoły we Fiano Romano. Zaprzyjaźnione grupy miały możliwość zwiedzić zabytkowe miasteczko oraz wzięły udział w spotkaniu z władzami miasta i w koncercie młodych talentów muzycznych.

            Na wszystkich gościach niesamowite wrażenie wywarło wieczne miasto – Rzym. Tu uczestnicy spotkania zobaczyli Koloseum, Forum Romanum, plac Hiszpański, fontannę di Trevi, zamek św. Anioła, most projektu Beriniego na Tybrze i wiele innych wspaniałych zabytków. W historycznym czasie, bo tuż przed konklawe, kiedy wszystkie kamery zwrócone były na Watykan cała grupa projektowa stała na placu św. Piotra i odwiedzała bazylikę

            Uczniowie mówią: „Była to moja pierwsza podróż samolotem, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Największe wrażenie wywarło na mnie miasto Rzym i Watykan. Wszystko co zobaczyłem znałem do tej pory tylko z lekcji historii, książek i telewizji. Bardzo pragnąłem zobaczyć grób błogosławionego papieża Jana Pawła II w bazylice św. Piotra i moje marzenie spełniło się ”.

            Nauczyciele wspominają „Zwiedzaliśmy zabytki Rzymu z czasów cesarstw, ale też miejsca, gdzie kamienie przemawiały wielkim głosem o potędze ludzkiej myśli i zręczności ludzkiej ręki…”

            Wyjazd projektowy do Włoch był dla uczniów wspaniałą przygodą i nowym doświadczeniem na wielu płaszczyznach, zaowocował nowymi znajomościami z innymi uczestnikami projektu, dostarczył dużo przeżyć, wzbogacił wizerunek świata starożytnego, rozszerzył smaki kulinarne oraz pozwolił doskonalić umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Ciekawostką językową okazało się poznawanie podstaw języka włoskiego, który bardzo się wszystkim spodobał. Nie mamy wątpliwości, że realizacja międzynarodowego projektu Comenius to okno na świat dla młodzieży z Zespołu Szkół w Klimontowie.

            Po powrocie do szkoły zostały zorganizowane zajęcia dla wszystkich uczniów w szkole, aby dokonać ewaluacji dotychczasowych działań, rozpowszechniać ideę projektu oraz zainspirować innych do dalszego aktywnego realizowania projektu Comenius „Eat Smart Move a Lot”. Pragniemy dobrze przygotować się do międzynarodowego spotkania w Klimontowie, które odbędzie się w naszej szkole w maju 2013roku.

            Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Klimontowie

            Zdjęcia w Albumie fotograficznym!!!

          • WARSZTATY PROJEKTOWE „COMENIUS”

          • WARSZTATY PROJEKTOWE „COMENIUS”

            Ostatni dzień przed feriami zimowymi przebiegł dla uczniów z Zespołu Szkół
            w Klimontowie w niecodzienny sposób. Trzy godziny lekcyjne przeznaczone były na realizację zadań projektowych. Szkoła bierze udział w realizacji międzynarodowego projektu Comenius „EAT SMART MOVE A LOT”. W zajęciach uczestniczyli zarówno uczniowie ze szkoły podstawowej, jak i z tutejszego gimnazjum. Przedsięwzięcie było samodzielnie zaplanowane i przeprowadzone przez młodzież. Podjęte zadania były podzielone na trzy części tematyczne:

            1. Warsztaty kulinarne, pod hasłem „W EUROPEJSIEJ KUCHNI”
            2. Warsztaty artystyczne „EAT SMART”
            3. Europejski quiz „KRAJE PARTNERSKIE”.

            Warsztaty kulinarne cieszyły się największym zainteresowaniem. Uczniowie, po wcześniejszym zapoznaniu się z przepisami i demonstracjami zamieszczonymi na krótkich filmach i multimedialnych prezentacjach przesłanych z pozostałych pięciu krajów projektu (Turcja, Rumunia, Grecja, Czechy, Włochy), przystąpili do przygotowania posiłków. Przygotowano sałatki warzywne wg przepisów naszych czeskich i rumuńskich partnerów, sałatkę grecką oraz gyros wg przepisu uczniów ze szkoły w Grecji. Nie zabrakło także typowej dla kuchni tureckiej sałatki makaronowej. Jednakże najwięcej emocji wzbudziło przygotowanie ciasta, nadzienia oraz pieczenie pizzy wg przepisu naszych włoskich partnerów. Warto dodać, że pizza była przygotowana i pieczona w piekarni „Te-Pe”
            Pana Tadeusza Trąbki w Klimontowie. Uczniowie ze szkoły podstawowej przyrządzili doskonałe spaghetti wg włoskiej receptury.

            Kolejna grupa uczestniczyła w warsztatach artystycznych, wykonując plakaty na temat zdrowego sposobu odżywiania się. Inni rozwiązywali zadania Europejskiego Quizu na temat państw uczestniczących we wspólnie realizowanym projekcie Comenius. Był to czas pełen wrażeń oraz możliwość poznania kuchni europejskiej. Uczniowie, pracując
            w grupach, uczyli się odpowiedzialności i przedsiębiorczości podczas pracy zespołowej. Realizacja międzynarodowego projektu to dla uczniów  dobra okazja poszerzenia swojej wiedzy i nabycia nowych umiejętności z kilku przedmiotów szkolnych: biologia, język angielski, informatyka, technika, sztuka, język polski oraz orientacja zawodowa.

            W dniu poprzedzającym przeprowadzone zajęcia odbyło się w szkole spotkanie
            z rodzicami, na którym rodzice  zapoznali się z głównymi celami projektu, jego sposobem realizacji oraz efektami pracy uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Klimontowie biorących udział w międzynarodowym przedsięwzięciu. Uczniowie przedstawili dla rodziców
            w prezentacji multimedialnej zasady racjonalnego odżywiania się i podzielili się swoimi wrażeniami z ostatniej wizyty w partnerskiej szkole w Republice Czeskiej.

            Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Klimontowie

          • Jedz zdrowo, żyj zdrowo!

          • Jedz zdrowo, żyj zdrowo!         

            Takie hasło przewodnie towarzyszyło uczniom ze szkoły podstawowej oraz z gimnazjum w Klimontowie podczas zorganizowanego DNIA COMENIUS w ramach realizacji międzynarodowego projektu Comenius „EAT SMART MOVE A LOT”. Uczniowie samodzielnie przygotowali i aktywnie uczestniczyli w zajęciach promujących zdrowy styl odżywiania się.

            Pierwsze zadanie polegało na odpowiednim wyborze zdrowego dania lub przekąski i przygotowaniu listy składników zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Następnie, uczniowie dokonali podziału obowiązków, przygotowali produkty, naczynia i narzędzia potrzebne do pracy. W dalszej kolejności, młodzi szefowie kuchni, kucharze i przyszli dietetycy przystąpili do sporządzania zdrowych potraw. Nie zabrakło smacznych kanapek, deserów, szaszłyków owocowych oraz sałatek  przygotowanych ze świeżych owoców i odpowiednio przygotowanych warzyw.  Gimnazjaliści zaproponowali także sernik na zimno i wyborne naleśniki. Bardzo wytrwale i ochoczo pracowali najmłodsi uczestnicy przedsięwzięcia z klasy II i III szkoły podstawowej. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wykonali swoje zadania na medal.

            Podczas przygotowywania posiłków uczniom towarzyszyła kamera, dzięki temu powstał krótki film promujący nie tylko realizację projektu Comenius w naszej szkole, ale również ciekawy materiał przedstawiający zaangażowanie  uczniów i rodziców, którzy chętnie włączyli się do akcji, pomagali w zakupie i dostarczeniu niezbędnych produktów żywnościowych.

            Następne zadanie projektowe będzie polegało na przygotowaniu jednego zdrowego posiłku lub dania wybranego z listy zaproponowanej przez wszystkie grupy projektowe z sześciu krajów europejskich (Rumunia, Turcja, Grecja, Czechy, Włochy, Polska).

            Życzymy wszystkim uczniom zaangażowanym w te działania powodzenia oraz smacznego!

             

            Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Klimontowie

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE W JABLUNKOWIE W REPUBLICE CZESKIEJ COMENIUS 2011-2013 - EAT SMART MOVE A LOT

          •  

             

            MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE W JABLUNKOWIE

            W REPUBLICE CZESKIEJ

            COMENIUS 2011-2013 - EAT SMART MOVE A LOT

             

                        W dniach 11- 14 X 2012r. uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie  spotkali się z przedstawicielami partnerskich szkół z Jablonkov – Republika Czeska, Peraia – Thessaloniki – Grecja, Fiano Romano – Włochy, Amarastii de Jos – Rumunia oraz Hatay – Turcja. . Było to czwarte spotkanie w ramach projektu Comenius  -  EAT SMART MOVE A LOT (pierwsze odbyło się w Rumunii, następne w Turcji, a potem w Grecji). Celem spotkania przedstawicieli sześciu krajów było podsumowanie oraz ewaluacja realizacji zadań projektowych. Uczestnicy spotkania wymienili także swoje doświadczenia, podzielili się  nowymi pomysłami oraz ustalili  plan działań  na obecny rok szkolny.

                        Tym  razem  gospodarzem spotkania była szkoła w Jablunkowie w Republice Czeskiej,  niedaleko granicy z Polską i ze Słowacją.  Miasto leży nad rzeką Olzą pomiędzy pasmem Beskidu Śląskiego na wschodzie i Beskidu Morawsko-Śląskiego na zachodzie. Jabłunkow jest dziś prężnym ośrodkiem mniejszości polskiej w Czechach oraz  znanym ośrodkiem kultury górali beskidzkich. W samym mieście znajdowała się enklawa góralskiej grupy etnicznej: Jacków jabłonkowskich, czyli góralskiej szlachty mieszczańskiej, która zamieszkiwała tylko to miasto, a od reszty górali śląskich odróżniali się strojem przypominającym węgierski strój ludowy oraz gwarą, tzw. jabłonkowaniem.

                         Wszystkie delegacje zwiedziły dużą szkołę partnerską, poznały system edukacyjny w Czechach. Na sali gimnastycznej uczniowie rozegrali rożne konkurencje w mieszanych, międzynarodowych grupach, w których komunikacja odbywała  się w  j. angielskim. Uczniowie wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami z sześciu krajów zwiedzili miasto, muzeum regionalne oraz wspólnie upiekli pyszne bułeczki.                       

             Wszyscy uczestnicy odwiedzili szkołę polską im. H. Sienkiewicza w Jabłunkowie, gdzie podziwiano występy uczniów tamtejszej szkoły. Osiemnastu uczniów z Gimnazjum z Klimontowa zaprezentowało wiersze A. Mickiewicza oraz przedstawili inscenizację ,,Rzepki”. Występy artystyczne naszej młodzieży bardzo się spodobały dzieciom  z polskiej szkoły w Jablunkowie.

                         Uczestnicy projektu spotkali się takze z miejscowymi władzami, obejrzeli występy artystyczne młodzieży szkolnej z Czech, poznali elementy kultury i zdrowe potrawy kuchni czeskiej.

                        Zgonie z drugą częścią hasła …MOVE A LOT wszystkie delegacje  wzięły udział w pieszych wycieczkach szlakami górskimi oraz do skansenu w Rożnowie pod Radhoszczem.

             Realizacja projektu Comenius to niepowtarzalna okazja poznania nowych kultur, wspólnej realizacji tematyki zaplanowanych działań oraz komunikacji w języku angielskim.

                       

            Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Klimontowie                       

            zdjęcia w galerii!!!

             

          • „Indywidualizacje nauczania i wychowania w klasach I – III szkół podstawowych Gminy Proszowice”

          • Szkoła podstawowa w Klimontowie w bieżącym roku szkolnym brała udział w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek – najlepsza inwestycja”. Tytuł projektu: „Indywidualizacje nauczania i wychowania w klasach I – III szkół podstawowych Gminy Proszowice”.

             

            W ramach projektu prowadzone były różnorodne zajęcia:

            • zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu,
            • zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych,
            • zajęcia rozwijające zainteresowania informatyczne uczniów szczególnie uzdolnionych,
            • zajęcia rozwijające - zajęcia teatralne uczniów szczególnie uzdolnionych,
            • zajęcia rozwijające zainteresowania artystyczne uczniów szczególnie uzdolnionych,
            • zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych kinestetycznie,
            • zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie,
            • zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze uczniów szczególnie uzdolnionych,
            • zajęcia z języka angielskiego rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych językowo.

             

            Wykonywanie zadań przydzielono następującym nauczycielom:

            • mgr Stanisława Wołek
            • mgr Małgorzata Wywiał
            • mgr Urszula Kowalska
            • mgr Elżbieta Kopeć

             

            Celem projektu było indywidualne potraktowanie każdego z uczniów, rozpoznanie jego możliwości.

            W obrębie wszystkich zajęć przeprowadzone zostały testy diagnozy końcowej, mające na celu sprawdzenie przyrostu wiedzy i umiejętności uczniów. Dodatkowo najmłodsi uczestnicy projektu na zajęciach teatralnych przygotowali przedstawienie pt. „Kopciuszek”.

             

          • Spotkanie z pisarką Elżbietą Jędrzejewską - Wróbel

          • W poniedziałek 4 czerwca Zespół Szkół w Klimontowie odwiedziła pisarka, autorka ponad 20 książek dla dzieci, Roksana Jędrzejewska Wróbel. Spotkanie z dziećmi z Klimontowa zostało zorganizowane przez Panią Halinę Rokitę z biblioteki w Ostrowie we współpracy z biblioteką naszej szkoły.

            Najpierw pisarka opowiedziała dzieciom z klas od „0” do V SP o swojej twórczości. Wyjaśniła, że zaczęła pisać dla swoich dzieci, których ma trójkę. Przeczytała fragmenty swoich książek: „Siedmiu wspaniałych” oraz „Florka- listy do Józefiny”. Autorka rozmawiała z dziećmi na różne tematy i nie unikała żadnych pytań. Odpowiedziała, ile ma lat, jakie ma zwierzątka w domu (kota Garfielda i żółwicę, co lubi robić w wolnym czasie (gotować wegetariańskie potrawy, chodzić na zajęcia z tańca brzucha, pływać, jeździć na rowerze). Chłopców rozczarowała wyjaśnieniem, ze nie jest kibicem piłki nożnej i nie będzie śledzić rozgrywek piłkarskich podczas Euro 2012.

            Na końcu chętne dzieci mogły kupić sobie książkę autorki i otrzymać od niej autograf i dedykację. Pani Roksana Wróbel udzieliła również wywiadu szkolnym dziennikarzom: Kubie Bąkowskiemu i Kubie Herianowi.

          • Dzień Comenius w Naszej Szkole

          • W naszej szkole dnia 1 czerwca odbył się Dzień Comenius. Uczniowie klasy I i III Gimnazjum pełnili funkcję animatorów, którzy w małych grupach wśród młodszych dzieci przeprowadzali różne zajęcia.

            Na początku każda grupa miała prezentację na temat partnerów projektu: Grecji, Włoch, Turcji, Rumunii i Czech. Został także wyświetlony film przygotowany przez uczennice klasy III o wyjeździe do Grecji.  Kolejna część dnia miała charakter kulinarny, uczniowie robili wspaniałe sałatki warzywne i owocowe, kanapki i tosty, w myśl wiodącej zasady projektu: „Eat smart, move a lot”. W następnej części dnia zdrowo odżywieni uczestnicy brali udział w różnych konkurencjach sportowych. Na zakończenie animatorzy wręczyli dyplomy i nagrody najbardziej zaangażowanym uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach.

            ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM!!!

          • Commenius - zdrowy styl życia

          • 21 marca 2012r. w naszej szkole w ramach projektu Commenius odbyły się zajęcia promujące zdrowy styl życia .

            Celem przeprowadzonych zajęć było poznanie zasad zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej  oraz potrzeby dbania o własne zdrowie wśród młodzieży szkolnej.

            Zgodnie ze scenariuszem dzień zdrowia podzielony był na cztery moduły.

             

            W pierwszym module była prezentacja multimedialna ,,Recepta na zdrowie”, po której był quiz o zdrowym żywieniu.

            W drugim module zadaniem uczestników było przyrządzenie z warzyw i owoców fantastycznych posiłków, nadając im nazwy oraz stworzenie reklamy warzyw i owoców.

            Trzeci moduł poświęcony był na ruch. Pan Marcin Grzyb przeprowadził kilka ciekawych konkurencji.

            W czwartym module podsumowaliśmy punkty i rozdaliśmy nagrody. Zwyciężyła klasa III, drugie miejsce klasa I i trzecie klasa II.

            Nagrodami były owoce, soki owocowe i batoniki fitness.

                                                                                               A. Paliga

                                                                                               A. Głąbicka

                                                                                               M. Grzyb

            ZDJĘCIA W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM!!!

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W GRECJI COMENIUS 2011-2013 - EAT SMART MOVE A LOT

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W GRECJI

            COMENIUS 2011-2013 - EAT SMART MOVE A LOT

             

            Nauczyciele i uczniowie z różnych stron Europy: Hatay – Turcja, Jablonkov – Republika Czeska, Peraia – Thessaloniki – Grecja, Fiano Romano – Włochy, Amarastii de Jos – Rumunia, Klimontów – Polska  spotkali się w maju 2012 r. w Grecji. Było to już trzecie spotkanie w ramach projektu Comeniusa - EAT SMART MOVE A LOT (pierwsze odbyło się w październiku 2011 r. w Rumunii, drugie w lutym 2012 r. w Turcji).

                

            Realizacja międzynarodowego projektu obejmuje działania uczniów i nauczycieli z sześciu państw europejskich zarówno podczas pracy w szkole, jak również w czasie spotkań przedstawicieli tych placówek kolejno w krajach projektu. W skład polskiej delegacji uczestniczącej w międzynarodowej konferencji weszła grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum w Klimontowie oraz zaproszeni przez stronę grecką przedstawiciele Organu Prowadzącego przy Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice.

               

            Uczennice z gimnazjum w Klimontowie, biorące udział w spotkaniu wspominają:

            „Od samego przylotu do Tesalonik odczułyśmy zmianę klimatu. Podczas całego pobytu temperatura nie spadała poniżej 28 stopi Celsjusza, co było dosyć ciekawym przeżyciem z uwagi na to, że w Polsce temperatura nie przekraczała 20 stopni. Pierwszego dnia po przylocie miałyśmy okazję spotkać się z miejscowymi władzami, a następnie odwiedzić szkołę partnerów z Grecji. Po oficjalnym spotkaniu z nauczycielami oraz młodzieżą grecką, uczniowie tamtejszej szkoły przygotowali dla nas wiele atrakcji. Najpierw wraz z kolegami  i koleżankami z innych krajów poddałyśmy się zabiegom kosmetycznym, ponieważ organizatorem spotkania był Zespół Szkól Średnich o profilu zawodowym (turystyka, kosmetyka, fryzjerstwo, fizjoterapia, rehabilitacja, charakteryzacja filmowa).  Było to dla nas bardzo zaskakujące i ciekawe  przeżycie. Po wykonanych maseczkach, makijażach i masażach ponownie zostaliśmy podzieleni na grupy, tym razem współpracowałyśmy z rówieśnikami z Czech. Naszym zadaniem było przygotowanie zdrowej, smacznej i pomysłowej sałatki. Była to dla nas fajna zabawa, ponieważ utrudnieniem był fakt, że składniki do sałatek przynosił przedstawiciel grupy jedną ręką. Nasza drużyna „Sparta” odniosła zwycięstwo i zdobyła puchar.”

              

            Podczas konferencji, warsztatów oraz zajęć praktycznych wiele dowiedzieliśmy się na temat systemu edukacji w Grecji, odwiedziliśmy również Technikum Hotelarskie w miejscowości Peraia nad Morzem Egejskim. Podobało nam się, że Grecy dużą uwagę przywiązują do szkolnictwa zawodowego, które kształci specjalistów. Absolwenci  mają duże szanse znalezienia pracy po ukończeniu takich szkół średnich - zawodowych.

              

            W następnym dniu wizyty uczestnicy projektu odwiedzili Verginę  (ruiny miasta Ajgaj), pierwszą siedzibę władców starożytnej Macedonii, która znajduje się od 1996r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do naszych czasów zachował  się tu m. in. kompleks grobowców komorowych, zwanych Grobowcami Królewskimi ( tu został pochowany ojciec Aleksandra Wielkiego – Filip II). W programie wizyty było również zwiedzanie  Tesalonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji oraz stolicy Macedonii. Panoramę  podziwialiśmy z ruin bizantyjskich murów. Zapoznaliśmy się także z ciekawą historią miasta, sięgającą czasów starożytnych i prezentowaną w Białej Wieży.

                

            W czasie realizacji projektu COMENIUS w latach 2011-2013 młodzież z  Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie ma  możliwość wspólnej pracy z innymi uczestnikami przedsięwzięcia  z sześciu krajów europejskich. Podejmowane działania, zgodne z realizacją hasła, - EAT SMART MOVE A LOT  pozwalają  otworzyć się na Europę, poznawać inne kultury oraz doskonalić umiejętność  komunikowania się w języku angielskim. W szkołach uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowują multimedialne  prezentacje, wykonują prace artystyczne, a także uczestniczą w szeregu zajęć pozalekcyjnych promujących zdrowy sposób odżywiania się oraz aktywny styl spędzania czasy wolnego.

            Spotkanie uczniów i nauczycieli w Grecji to nowe doświadczenie i niezapomniane wrażenia dla wszystkich uczestników projektu.

            Dyrektor szkoły – Elżbieta Kocierz

            Koordynator projektu –  Urszula Kowalska

            Edyta Twardowska – Trętko

            Marcin Grzyb

             

          • eTwinning project MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA PLASTYCZNA

          •                                                                                                                                                                      

            eTwinning project

             

                   MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA  PLASTYCZNA    

             

            Young artists from Europe -

             

            “MY WORLD”

             

            POLSKA  –  ŁOTWA  –  HISZPANIA  – BUŁGARIA  –  TURCJA

             

            Głównym zamysłem międzynarodowej wystawy pod hasłem Młodzi artyści z Europy – „MÓJ ŚWIAT” jest prezentacja twórczości dzieci i młodzieży szkolnej z pięciu krajów europejskich ( Polski, Łotwy, Hiszpanii, Bułgarii i Turcji). Polskę reprezentują prace artystyczne uczniów z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Klimontowie.

                  

            Jej celem jest zachęcenie młodych ludzi do pokazania w sposób artystyczny zarówno swojego realnego świata, jak również  marzeń, dążeń i fascynacji.

                         

            Autorami prac są młodzi ludzie w wieku od 7 do 18 lat, wychowujący się w różnych środowiskach i krajach. Łączy ich chęć przekazania swoich przemyśleń i inspiracji innym osobom odwiedzającym tę wystawę.

                      

            Prace były już prezentowane w Bułgarii i na Łotwie. W maju br. ekspozycja została przedstawiona dla mieszkańców powiatu proszowickiego w Domu Kultury w Proszowicach.

             

            Koordynator projektu – URSZULA KOWALSKA

            przy współpracy z   MAŁGORZATĄ WYWIAŁ

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE NAUCZYCIELI W TURCJI COMENIUS 2011-2013 –“EAT SMART MOVE A LOT”

          •  

             

            MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE NAUCZYCIELI

            W TURCJI

            COMENIUS 2011-2013 –“EAT SMART MOVE A LOT”

             

            Nauczyciele z różnych stron Europy: Hatay – TURCJA, Jablonkov – REPUBLIKACZESKA, Peraia – Thessaloniki – GRECJA, Fiano Romano – WŁOCHY, Amarastii de Jos – RUMUNIA, Klimontów – POLSKA  spotkali się w lutym 2012 r. w Turcji. Było to drugie spotkanie w ramach projektu Comeniusa - EAT SMART MOVE A LOT (pierwsze odbyło się wRumunii). Spotkania tedały sposobność  przedstawicielom  sześciu krajów do wymiany doświadczeń i zaprezentowania swojej działalności związanej z realizacją projektu.

             

                     

             

            Tym razem gospodarzem spotkania była szkoła w Iskenderun, mieście położonym nad Morzem Śródziemnym niedaleko granicy z Syrią .W Iskenderun jest największa w Turcji huta stali i pod jej patronatem znajduje się wyżej wymieniona szkoła, w której uczy się 2000 uczniów.

             

                     

            Wszystkie delegacje podkreślały, że: były wzruszone serdecznym przyjęciem przez nauczycieli, dyrektorów oraz  uczniów szkoły z Iskenderun. Gościemogli zwiedzić szkołę, zapoznać się z systemem edukacji w Turcji, poznać mocne i słabe strony tamtejszego szkolnictwa. W jednej z sal lekcyjnych polska delegacja  poznała uczniów, którzy korespondują z  ze swoimi rówieśnikami z Klimontowa. Dzięki temu młodzi ludzie doskonalą umiejętności komunikowania się w języku angielskim.

             

                  

             W czasie dwudniowego pobytu w szkole międzynarodowe delegacje przedstawiły w prezentacjach multimedialnych swoją dotychczasową działalność w ramach projektu EAT SMART MOVE A LOT.Opublikowano także wyniki ankiety, w której wzięło udział ok.1000 uczniów z 6 krajów europejskich(Grecji, Włoch, Czech, Rumunii, Turcji i Polski). Ankietowani byli pytani w j. angielskim m. in.: czy zdrowo się odżywiają?, jak spędzają wolny czas?,  czy dużo czasu siedzą przed komputerem i telewizorem?, czy uprawiają sport? Zaproszeni goście brali udział prelekcji na temat zdrowego odżywiania przygotowanej przez tureckiego specjalistę, dietetyka. W czasie konferencji został przeprowadzony konkurs na logo projektu,zwyciężyła praca zaprezentowana przez szkołę z Grecji. Warto dodać, że autorami propozycji  byli uczniowie, którzy wykazali się niezwykłą pomysłowością. Szkołę w Klimontowie reprezentowało logo wykonane przez uczennicę kl. III gimnazjum Adriannę Wołek, które także doceniono w czasie międzynarodowego głosowania.

             

                 

            Uczestnicy projektu spotkali się z miejscowymi władzami, obejrzeli występy artystyczne młodzieży szkolnej, uczestniczyli w koncercie chłopca chorego na autyzm,  poznali elementy kultury i kuchni tureckiej.Zgonie z drugą częścią hasła …MOVE A LOT wszystkie delegacje  wzięły udział w wycieczce do Antakya, Samanda ( Seleucia Pieria),  miały także okazję zobaczyć port morski oraz  hutę stali w Iskenderun.

            Uczestniczący w  międzynarodowym projekcie nauczyciele byli oczarowani gościnnością  gospodarzy, perfekcyjnym przygotowaniem spotkania, miejscowymikrajobrazami oraz zmienną pogodą (wgórach zima w pełnej krasie, a kilkadziesiąt metrów dalej drzewa pełne cytrusów).

            Praca nad realizacją międzynarodowego projektu Comenius w Zespole Szkół w Klimontowie to dobra okazja dla uczniów, którzy doskonalą swoje umiejętności językowe, uczą się pracy zespołowej oraz poszanowania dla innych kultur i tolerancji wobec odmienności. Projekt trwa dwa lata i obejmuje zadania promujące zdrowy tryb życia.

                       

            Delegacja nauczycieli z ZS w Klimontowie

            Dyrektor – Elżbieta Kocierz

            Koordynator projektu –  Urszula Kowalska

            Nauczyciele : Barbara Szkwarkowska

            Edyta Twardowska – Trętko

             

             

             

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT WYMIANY MŁODZIEŻY Z POLSKI, ŁOTWY I BUŁGARII W DUNDADZE NA ŁOTWIE - PAŹDZIERNIK 2011r.

          •               

            MIĘDZYNARODOWY PROJEKT WYMIANY MŁODZIEŻY Z POLSKI, ŁOTWY
            I BUŁGARII W DUNDADZE NA ŁOTWIE - PAŹDZIERNIK 2011r.

            Był to czas niezwykłych przeżyć, niezapomnianych wrażeń i zawierania nowych przyjaźni.” – tak wyrażają się o projekcie uczniowie z Gimnazjum w Klimontowie, którzy uczestniczyli w międzynarodowej wymianie młodzieży na Łotwie, która odbyła się
            w październiku 2011r. W przedsięwzięciu brała udział młodzież z Polski, Łotwy i Bułgarii w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

            Temat projektu „Kreatywne spojrzenie na Europę” obejmował nie tylko porównanie kultur: łotewskiej, bułgarskiej i polskiej, ale także zachęcanie młodych ludzi do podejmowania nowych, odważnych działań,  wzajemnego uczenia się tolerancji
            i przełamywania stereotypów myślenia. Uczniowie, łącznie około 50 osób, wspólnie brali udział w zajęciach artystycznych pt. „Ja w Unii Europejskiej”. Na szczególną uwagę zasługują też warsztaty taneczne, podczas których poszczególne grupy uczniów prezentowały tańce typowe dla danego kraju oraz uczyły pozostałych uczestników kroków tego tańca. Ponadto odbyły się warsztaty muzyczne, na których prezentowane były stare łotewskie instrumenty.

            Młodzież z trzech krajów projektu mogła wypróbować swoje umiejętności gry na tych instrumentach oraz uczyć się śpiewu łotewskich pieśni ludowych. Zaprezentowano też tradycyjne tańce łotewskie, które okazały się ciekawą formą wspólnej zabawy i nauki. Uczestnicy projektu  zwiedzali  rozległy skansen pokazujący przykłady budownictwa drewnianego zachowane z minionych wieków w okolicach Rygi. Z zaciekawieniem zwiedzali zbytki starego miasta w Rydze oraz duże miasto portowe Ventspils położone na północy kraju.

            Realizacja projektu została podsumowana wspólnym przedstawieniem składającym się z tańców, śpiewów i scenek teatralnych, charakterystycznych dla danego kraju. Młodzież
            z Klimontowa zaprezentowała scenę koronacji Królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą odbywającą się na Wawelu. Atmosferę minionych czasów podkreślała odpowiednio dobrana muzyka, tańce i kostiumy. Udział w projekcie był dobrą okazją, aby doskonalić umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Nie zabrakło też wzajemnego uczenia się
            i porównywania swoich języków narodowych (polskiego, bułgarskiego i łotewskiego). Uczniowie oraz nauczyciele, biorący udział w projekcie, mieli okazję zapoznać się z trzema systemami edukacji (w Bułgarii, w Polsce i na Łotwie).

            Uczestnicy projektu  podkreślają:  „Jesteśmy zaskoczeni wielką dbałością Łotyszów
             o czystość środowiska naturalnego oraz poszanowaniem tradycji i zwyczajów swoich przodków. Zachowanie proekologiczne to nie teoria, lecz praktyka stosowana w ich życiu każdego dnia”.

            Jadąc na Łotwę w celu realizacji wspólnego projektu „Kreatywne spojrzenie na Europę”, młodzież z Gimnazjum w Klimontowie zwiedzała,  malowniczo położony na wyspie, zamek w Trokach na Litwie oraz zbytki starego miasta w Wilnie.

                 

            Uczniowie wspominają: „Odwiedziliśmy szereg interesujących miejsc związanych
            z historią i kulturą Polski. Byliśmy u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej. Powtarzaliśmy słowa wieszcza „Ty, co w Ostrej świecisz bramie…”. Pochyliliśmy się nad mogiłą „Matka i serce syna”, w której spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka. Odwiedziliśmy dom Adama Mickiewicza i słynną celę Konrada z III części „Dziadów”. Poczuliśmy atmosferę uliczek starego Wilna”.

            Była to niezapomniana wyprawa dla wszystkich uczestników projektu.

             

            Elżbieta Kocierz – dyrektor szkoły

            Urszula Kowalska – koordynator projektu

          • MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE NAUCZYCIELI W RUMUNII COMENIUS 2011-2013 – “EAT SMART MOVE A LOT”

          •  

                                               

            MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE NAUCZYCIELI W RUMUNII

            COMENIUS 2011-2013 –  “EAT SMART MOVE A LOT”

             

            Nauczyciele z różnych stron Europy: Hatay – Turcja, Jablonkov – Republika Czeska, Peraia – Thessaloniki – Grecja, Fiano Romano – Włochy, Amarastii de Jos – Rumunia, Klimontów – Polska  spotkali się w październiku 2011r. w Rumunii. Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu Comeniusa - EAT SMART MOVE A LOT, które dało sposobność  przedstawicielom  sześciu krajów do wymiany doświadczeń i zaprezentowania własnych pomysłów na realizację projektu.

                                  

            „Gdy spotyka się grupa kilkunastu osób różnej  narodowości,  powstaje pytanie czy znajdą  wspólny język, czy zdołają nawiązać  przyjazne relacje  konieczne do współpracy. Okazało się, że spotkanie przeszło wszelkie oczekiwania! Od pierwszego wejrzenia można było poznać, że są to ludzie otwarci na współpracę, życzliwi i twórczy’’- wspominają nauczyciele.

                           

            W czasie pobytu w Rumunii międzynarodowa delegacja odwiedziła szkołę i przedszkole w miejscowości Amarastii de Jos oraz prywatną szkołę średnią o profilu wojskowo - medycznym w stolicy  południowo - zachodniego regionu,  Craiovej. Nauczyciele, biorący udział w projekcie, mieli okazję zapoznać się z systemami edukacji gospodarzy, oglądali sale lekcyjne, zwiedzali wystawy prac plastycznych dzieci, poznali historię szkół, zasady działania, priorytety edukacji.  Wszyscy nauczyciele obecni na konferencji  obejrzeli taneczno - wokalne występy młodszych i starszych dzieci w strojach narodowych. Goście mieli także możliwość przedstawienia swoich krajów, regionów oraz szkół w prezentacjach multimedialnych przedstawianych w czasie seminarium.

                         

            Temat projektu brzmi -EAT SMART MOVE A LOT, dlatego poszczególne delegacje przedstawiły prezentacje multimedialne na temat typowych produktów żywnościowych i posiłków charakterystyczne dla  swoich krajach.  Zgonie z drugą częścią hasła …MOVE A LOT  należało zażywać ruchu, więc wszystkie grupy wspólnie spacerowały po pięknym, unikatowym, 90 - hektarowym parku, założonym przed stu laty w Craiovej.  Nauczyciele obecni na konferencji wzięli także udział w wycieczce do parku Narodowego  Djerdop.

                        W czasie realizacji projektu COMENIUS na lata 2011-2013 młodzież z sześciu krajów (Polska, Turcja, Włochy, Czechy, Rumunia i Grecja)  będzie miała możliwość poznać się wzajemnie, zwiedzić  inne kraje, wspólnie pracować nad realizacją hasła –EAT SMART MOVE A LOT, otworzyć się na Europę w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa.Ponadto, udział w projekcie będzie dla uczniów z Gimnazjum w Klimontowie bardzo dobrą okazją, aby doskonalić umiejętności komunikowania się w języku angielskim, poznawać kulturę innych krajów oraz uczyć się poszanowania odmienności wyznań, obyczajów i tradycji.

            Spotkanie nauczycieli w Rumunii to nowe doświadczenia i niezapomniane wrażenia dla wszystkich uczestników.

             

             

            Delegacja nauczycieli z ZS w Klimontowie

            Koordynator projektu –  Urszula Kowalska

            Nauczyciele : Barbara Szkwarkowska

             Edyta Twardowska – Trętko

             

             

          • OBÓZ NAUKOWY W WIŚLE

          •                               partnerpartner

            RAMOWY PROGRAM OBOZÓW NAUKOWYCH

            Termin obozu: 29.07 -04.08.2011

            Miejsce zakwaterowania: Wisła

            Pensjonat „ Uśmiech” ( www.usmiech.com.pl ) w Wiśle. Pokoje 2 – 4 osobowe z łazienkami.

            Wyżywienie w stołówce ośrodka.

            Ramowy program pobytu:

            1 dzień.

            -godz. 10.00. wyjazd  Szkoła Klimontów

            -Zakwaterowanie, obiad, po obiedzie zapoznanie się z infrastrukturą ośrodka, omówienie regulaminów: obozu, ośrodka, ppoż., poruszania się po drogach, itd.

            -Kolacja w stołówce.

            -Po kolacji powitalna dyskoteka.

            2 dzień.

            -Śniadanie, po śniadaniu: piesza wycieczka, zwiedzanie i wjazd kolejką na skocznię Adama Małysza.

            -Obiad, po obiedzie: zajęcia sportowe + zajęcia wynikające z programu naukowego obozu.

            -Kolacja, po kolacji ognisko i wspólna zabawa.

            3 dzień.

            -Śniadanie, po śniadaniu wyjazd na całodzienną wycieczka tzw. „Pętlą beskidzką” . W programie między innymi przejazd górską drogą widokową z Wisły przez Przełęcz Kubalonkę, Istebną, Koniaków, Milówkę, Węgierską Górkę – Forty, Żywiec ( rynek i Zamek ). Porąbka-zwiedzanie elektrowni szczytowo-pompowej na szczycie Góry Żar. Powrót trasą widokową wzdłuż Jeziora Żywieckiego przez Szczyrk i przełęcz Salmopolską do Wisły. W trakcie wycieczki suchy prowiant zamiast obiadu.

            -Kolacja, po kolacji zajęcia własne, rozgrywki sportowe.

            4 dzień.

            -Śniadanie, po śniadaniu wyjście do Wisły, zwiedzanie Muzeum Beskidzkiego, które dokumentuje kulturę materialną górali śląskich.

            -Obiad w ośrodku, po obiedzie zajęcia integracyjne + zajęcia wynikające z programu naukowego obozu.

            -Kolacja, po kolacji ognisko i wspólna zabawa.

            5 dzień.

            -Śniadanie, po śniadaniu: piesza wycieczka do kaskady Rodła – wodospadu na progach Białej Wisełki.

            -Obiad w ośrodku, po obiedzie: rozgrywki sportowe + zajęcia wynikające z programu naukowego obozu.

            6 dzień.

            -Śniadanie, po śniadaniu: wyjazd do Parku Leśnych Niespodzianek w Ustroniu, powrót na obiad.

            -Obiad, po obiedzie: przygotowania do prezentacji nabytych umiejętności na zakończenia obozu. .

            -Wieczorna kolacja przy ognisku, dyskoteka.

            7 dzień.

            -Śniadanie, po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu do domów.

            -Obiad, po obiedzie wyjazd w drogę powrotną do domu. Na drogę uczestnicy otrzymują suchy prowiant.

            Niezbędny ekwipunek na wyjazd: mały plecak, obuwie sportowe, nieprzemakalna kurtka, ciepły sweter lub polar, strój sportowy i kąpielowy. Wszystkich uczestników zachęcamy do zabrania instrumentów muzycznych.

            Każdy Uczestnik obozu zobowiązany jest zabrać ze sobą aktualną legitymację szkolną oraz nr PESEL. Wypełnioną kartę kwalifikacyjne opiekunowie zbierają od beneficjentów przed zakończeniem roku szkolnego. Przekazanie kierownikowi obozu prawidłowo wypełnionej karty kwalifikacyjnej jest warunkiem przyjęcia uczestnika na obóz.

          • Ogólnopolska konferencja – zakończenie konkursów programu eTwinning 2011

          •  

            MIĘDZYNARODOWY  PROJEKT  e-Twinning

               „COLOURS of WINTER”     

             

            Zespół Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie , Poland

            Yunus Emre Primary School, Bursa, Turkey

             

            Interdyscyplinarny projekt „COLOURS of WINTER” napisany w języku angielskim i zrealizowany przez uczniów z Zespołu Szkól w Klimontowie
            z partnerską szkołą podstawową
            z Turcji zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie europejskiego Programu
            e-Twinning

            „Nasz Projekt 2011” w kategorii szkół podstawowych.

             

            Rozdanie nagród odbyło się 6 czerwca w Toruniu podczas ogólnopolskiej konferencji Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

             

            Nagrodą za zdobycie I miejsca jest tablica interaktywna dla uczniów
            z Zespołu Szkół w Klimontowie.

            W uroczystości rozdania nagród oraz w konferencji  uczestniczyła sześcioosobowa delegacja uczniów (Adrianna Wołek, Justyna Kopeć, Patrycja Margul, Klaudia Zabagło)  i nauczycieli (Urszula Kowalska - koordynator projektu i Edyta Twardowska-Trętko – nauczyciel współpracujący).

             

             

             

             

            Fragment ze strony internetowej programu e-Twinning na temat rozdania nagród.

             

             

            Ogólnopolska konferencja – zakończenie konkursów programu eTwinning 2011

            W dniu 6 czerwca 2011 r. w Toruniu odbyła się uroczystość wręczania nagród  laureatom ogólnopolskich konkursów eTwinning.

             

             

             

            Nagrodą główną w konkursie „Nasz projekt eTwinning – VII edycja 20101 jest tablica interaktywna SMART BoardTM ufundowana przez Image Recording Solutions Sp. z o.o. otrzymuje ją szkoła, która zajęła:

             

            1 miejsce

             

            Zespół Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie

            Woj. małopolskie

            Tytuł projektu: Colours of Winter

            Koordynator: Urszula Kowalska

             

            Projekt „COLOURS of WINTER” obejmuje działania dzieci i młodzieży tematycznie związane z zimową porą roku, ale prezentujące różne dziedziny życia, nauki i sztuki. Celem obydwu grup z Polski i Turcji było nie tylko przedstawienie cech pogodowych tej pory roku, ale przede wszystkim zaprezentowanie bogatej kultury i sztuki mieszkańców obydwu krajów, wspólne odszukiwanie różnic i podobieństw, uczenie się tolerancji i zrozumienia dla odmienności. Uczniowie nabywali umiejętności kluczowe ważne w ich dalszej edukacji. Uczniowie odbyli prawdziwą i wirtualną  podróż po różnych dziedzinach nauki, kultury i sztuki w poszukiwaniu „kolorów zimy”. Pracowali w grupach zajmując się tematami: Pogoda w Polsce i w Turcji, Święta, zwyczaje i tradycje, Warsztaty artystyczne i wystawa prac plastycznych, Galeria fotografii, Warsztaty językowe, Sporty zimowe i zajęcia na świeżym powietrzu, Ferie zimowe, Miejsca warte zobaczenia w Polsce i w Turcji, Ankieta na temat spędzania czasu w zimie, Elektroniczne kartki pocztowe, listy, artykuły, Symptomy przedwiośnia w przyrodzie, Przeprowadzenie ewaluacji projektu, podsumowanie pracy zespołów oraz opracowanie wniosków. Opracowanie i opublikowanie na stronie TwinSpace przewodnika po projekcie.

             

            Koordynator eTwinning w województwie małopolskim Pan Jan Pawłowski wręczy list gratulacyjny wystosowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.

                                                                                         

             

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT e-Twinning „COLOURS of WINTER”

          • MIĘDZYNARODOWY  PROJEKT  e-Twinning

            „COLOURS of WINTER”     

             

            Zespół Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Klimontowie , Poland

            Yunus Emre Primary School, Bursa, Turkey

             

            Interdyscyplinarny projekt „COLOURS of WINTER” obejmuje działania dzieci i młodzieży tematycznie związane z zimową porą roku, ale prezentujące różne dziedziny życia, nauki i sztuki. Celem obydwu grup z Polski i Turcji było nie tylko przedstawienie cech pogodowych tej pory roku, ale przede wszystkim zaprezentowanie bogatej kultury i sztuki mieszkańców obydwu krajów. Wspólne odszukiwanie różnic i podobieństw, uczenie się tolerancji i zrozumienia dla odmienności. Uczniowie nabywali umiejętności kluczowe ważne w ich dalszej edukacji.  Po przedstawieniu się uczestników projektu,  wzajemnym zaprezentowaniu szkół, miejscowości i regionów przystąpiono do rozróżniania „kolorów zimy”. Dzieci i młodzież odbyli prawdziwą i wirtualną  podróż po różnych dziedzinach nauki, kultury i sztuki.  Wykonali szereg zadań, pozwalających zgłębić główną myśl projektu. Pracowali w grupach wokół tematów:

            • Pogoda w Polsce i w Turcji – obserwacja i porównanie pogody w obydwu krajach, wykonanie Power Point prezentacji z uwzględnieniem charakterystycznych cech klimatu.
            • Święta, zwyczaje i tradycje – prezentacja i porównanie popularnych świąt, sposobów świętowania, zwyczajów i tradycji w Polsce i w Turcji, udział w przedstawieniach szkolnych.
            • Warsztaty artystyczne i wystawa prac plastycznych – uczniowie samodzielnie przygotowali i przeprowadzili zajęcia artystyczne (wykorzystując do prac niekonwencjonalne materiały) oraz zorganizowali wystawę dla wszystkich uczniów, rodziców oraz dzieci z przedszkola. Cyfrowa wystawa prac została wysłana do zaprzyjaźnionych szkół  w innych krajach europejskich, również na Ukrainę.
            • Galeria fotografii – uczniowie przedstawili i zaprezentowali na wystawach w obydwu szkołach fotografie prezentujące zarówno piękno, jak i niebezpieczeństwa zimowej pory roku.
            • Warsztaty językowe – starsi uczestnicy projektu samodzielnie przygotowali materiały językowe oraz przeprowadzili zajęcia dla dzieci w klasach nauczania zintegrowanego, wymieniając się doświadczeniem ze swoimi partnerami projektu.
            • Sporty zimowe i zajęcia na świeżym powietrzu – wzajemna prezentacja popularnych sportów zimowych, postaci słynnych sportowców oraz promowanie aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
            • Ferie zimowe – sposoby spędzania wolnego czasu podczas ferii zimowych (propozycje zabaw na śniegu, promowanie zdrowego stylu życia).
            • Miejsca warte zobaczenia w Polsce i w Turcji – przygotowanie wirtualnych wycieczek do ciekawych miejsc w obydwu krajach projektu.
            • Ankieta na temat spędzania czasu w zimie – wspólnie przygotowano i przeprowadzono ankietę w szkołach uczestników projektu oraz zbadano opinię dzieci i młodzieży z kilku krajów europejskich, w tym również z Ukrainy.
            • Elektroniczne kartki pocztowe, listy, artykuły – uczniowie napisali i wysłali szereg kartek, listów i artykułów, aby opowiedzieć o swoich odczuciach i wrażeniach podczas realizacji projektu.
            • Symptomy przedwiośnia w przyrodzie – wzajemne uwrażliwianie się na piękno otaczającej nas przyrody oraz podejmowanie działań, mających na celu ochronę środowiska.
            • Przeprowadzenie ewaluacji projektu, podsumowanie pracy zespołów oraz opracowanie wniosków.
            • Opracowanie i opublikowanie na stronie Twin Space przewodnika po projekcie, pełniącego również rolę poradnika dla poczatkujących w programie e-Twinning

             

             

            W projekcie zastosowano metody aktywizujące np. burza mózgu, praca metodą projektu, role play  , symulacje, warsztaty językowe i artystyczne, metoda komunikacyjna. Użyto dostępnej w szkołach technologii ICT, uczniowie samodzielnie wykonali liczne prezentacje PP, planszowe i sytuacyjne gry  językowe, które wykorzystano w obu szkołach partnerskich. Uczestnicy projektu napisali ankietę, która została użyta jako narzędzie do przeprowadzenia międzynarodowego badania opinii wśród dzieci i młodzieży z sześciu krajów europejskich ( Turcja, Polska, Grecja, Bułgaria, Litwa i Ukraina). Utworzyli również stronę internetową projektu oraz opublikowali materiały, zorganizowali wystawę prac plastycznych i fotograficznych dzieci. Z inicjatywy nauczycieli i uczniów uczestniczących w projekcie powstał przewodnik po projekcie, który służy również jako poradnik dla początkujących w programie e-Twinning. Kilka zadań projektowych zostało także równolegle wykonanych  przez uczniów ze szkoły na Ukrainie.

            Po przeprowadzeniu głównych zadań projektu  dokonano ewaluacji. Uczniowie, pracując w małych grupach przeprowadzili rozmowy, wywiady, dyskusje, ankiety z których wynikało, że realizowany projekt cieszył się dużą popularnością zarówno wśród małych dzieci, jak i uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Każdy znalazł coś dla siebie, mógł rozwijać swoje zainteresowania, pasje, doskonalić umiejętności językowe i wykorzystywać techniki informacyjno-komunikacyjne. Najbardziej atrakcyjną formą pracy okazały się warsztaty (artystyczne, językowe i kulturowe) samodzielnie przygotowane i przeprowadzone przez starszych uczniów w klasach nauczania zintegrowanego. Ważna była również wymiana doświadczeń z partnerami projektu oraz wzajemna pomoc w wykonywaniu zadań.

            Urszula Kowalska