• 100 lat niepodległości- wystawa
          • 100 lat niepodległości- wystawa

          • Klasa VII została zaproszona do Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach na wystawę z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękna, profesjonalnie przygotowana wystawa przedstawiała drogę Polaków do wyzwolenia spod jarzma zaborów oraz początkowe, trudne lata budowania wolnego państwa. Przewodnikiem naszych siódmoklasistów była nauczycielka historii Pani Iwona Marzec, której przystępny i bardzo ciekawy wykład przyczynił się do lepszego zrozumienia i zapamiętania faktów historycznych przez uczniów. Ostatnią fazą wizyty w szkole w Proszowicach były zajęcia warsztatowe, które miały na celu utrwalenie i zweryfikowanie przedstawianych treści.

            Szkole Podstawowej nr 2 w Proszowicach należą się z naszej strony słowa podziękowania za wspaniałą i wartościową inicjatywę. Szczególnie jesteśmy wdzięczni Pani Marzec, której pasja i zaangażowanie udzialiły się uczniom z Klimontowa.

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • 45 uczniów z naszej szkoły w dniach 18-20 września 2018 odwiedziło stolicę Polski. W trzydniowej wycieczce do Warszawy uczestniczyli uczniowie z klas VI, VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu Autostrada Kluczowych Kompetencji.

            Program pierwszego dnia obejmował zwiedzanie największej nektopolii warszawskiej- cmentarza Powązki Wojskowe. Uczniowie zapalili znicze między innymi na mogiłach bohaterów powieści "Kamienie na szaniec" Alka, Rudego i Zośki, a także poety Krzysztofa Baczyńskiego. Nastepnie cała grupa udała się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego podziwiała panoramę stolicy.

            Kolejny dzień, 19 września, to zwiedzanie warszawskiego Starego Miasta, Sejmu oraz spacer po Łazienkach Królewskich.

            20 września uczniowie mieli okazję odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, przejechać się metrem, a także zwiedzić Stadion PGE Narododowy.

            Była to niewątpliwie udana wyprawa- wartościowa i atrakcyjna. Uczniowie wracali zadowoleni, uśmiechnięci i bardzo zmęczeni!

        • Erasmus+ podsumowanie projektu
          • Erasmus+ podsumowanie projektu

          • Coś się kończy, coś się zaczyna ……

            Dobiega końca czas realizacji międzynarodowego projektu ERASMUS+  You are not alone! (Nie jesteś sam!) w Szkole Podstawowej w Klimontowie. To prawda, nie byliśmy sami, ponieważ wszyscy uczniowie i nauczyciele pracowali razem, aby osiągnąć zamierzony efekt. Naszym celem było poznawanie nowych kultur oraz uczenie się tolerancji do innych tradycji, zwyczajów, sposobów zachowania, religii i języków. Ponadto rozwijaliśmy umiejętności posługiwania się językiem angielskim do komunikacji oraz użycia technik informacyjno-komunikacyjnych.  

            Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się do działań międzynarodowego projektu Erasmus+, który był realizowany w naszej szkole w latach 2016-2018 przy współpracy z partnerskimi szkołami z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Holandii.

            W drugim roku realizacji projektu zostały przeprowadzone działania:

            • Międzynarodowa wymiana uczniów w Holandii w kwietniu 2018r. Uczniowie i nauczyciele poznali pracę szkoły partnerskiej, która przedstawiła realizowany tam program Jenaplan oparty na indywidualizacji nauczania oraz skierowaniu szczególnej uwagi na rozwój społeczno-emocjonalny każdego ucznia.
            • Międzynarodowa wizyta projektowa we Włoszech, która miała na celu  dokonanie podsumowania pracy projektowej, przeprowadzenie ewaluacji, przygotowanie materiałów edukacyjnych do publikacji na temat uczenia kompetencji społecznych i międzykulturowych oraz uczenia słownictwa i komunikacji w języku angielskim.
            • Realizacja zadania „Dance show or musical journey” – przygotowanie i zaprezentowanie przedstawienia “One Europe” dla szerokiej społeczności uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości podczas wizyty w Holandii.
            • Realizacja zadania ‘Young and creative” – udział w zajęciach w szkole partnerskiej w Holandii - poznanie zasad Jenaplan prowadzenie zajęć w międzynarodowych grupach w celu zdobywania wiedzy i uczenia się współpracy.
            • Realizacja zadania “Make friends abroad!”- praca w międzynarodowych grupach podczas wymiany uczniów w Holandii, zawieranie nowych znajomości i przyjaźni.  Utrzymywanie korespondencji z uczniami z partnerskich szkół.  
            • Realizacja zadania „Project Work” – opracowanie materiałów projektowych, które są wykorzystane w powstających publikacjach. Pierwsza z nich to poradnik dla nauczycieli zawierający plany pracy zajęć przeprowadzonych z uczniami w pięciu szkołach partnerskich w celu uczenia kompetencji społecznych i międzykulturowych. Druga z  publikacji to zeszyt ćwiczeń do nauki języka angielskiego pozwalający uczniom wzbogacić słownictwo oraz doskonalić komunikację językową z uwzględnieniem elementów kulturowych z różnych krajów europejskich.

            Powstałe materiały są wykorzystywane w naszej szkole oraz w innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą.

            Ponadto uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum brali udział w licznych działaniach mających na celu realizację projektu oraz upowszechnianie jego efektów:

            • Spotkanie projektowe z rodziną migrantów z terenów objętych działaniami wojennymi na Ukrainie, z uczniem wyjeżdżającym często do USA i absolwentami naszej szkoły w celu wspólnego uczenia się kompetencji międzykulturowych i społecznych oraz upowszechniania efektów projektu.
            • Spotkanie z podróżnikiem z Indii, aby uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o świecie, łamali stereotypy i nauczyli się krytycznego myślenia. Spotkanie odbyło się  w celu uczenia się tolerancji do innych narodów, kultur, tradycji, zwyczajów oraz religii.
            • Warsztaty projektowe z podróżnikiem do Stanów Zjednoczonych, aby poznać życie wielonarodowej społeczności amerykańskiej, gdzie mieszają się kultury, tradycje i religie. Uczniowie wspólnie uczyli się kompetencji międzykulturowych oraz tolerancji do innych nacji, języków i  religii.
            • Urządzenie ekspozycji na korytarzu szkolnym na temat realizowanego projektu You are not alone!
            • Quizy europejskie samodzielnie przygotowane przez gimnazjalistów i przeprowadzone wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w celu poszerzenia wiedzy i umiejętności młodych ludzi.
            • Warsztaty projektowe przeprowadzone z uczniami w Szkole Podstawowej w Stogniowicach oraz z wychowankami Domu Dziecka w Kazimierzy Wielkiej w celu wzajemnego uczenia się tolerancji, kompetencji społecznych oraz upowszechniania efektów projektu. 
            • Udział w spotkaniu integracyjnym „Dzień spełnionych marzeń” w Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach w celu prezentacji efektów projektu i uczenia się tolerancji do innych.
            • Udział w warsztatach medialnych na temat roli środków masowego przekazu we współczesnym świecie i wykorzystaniu nowoczesnej technologii do gromadzenia i przekazywania informacji.
            • Tworzenie materiałów projektowych i zamieszczanie na stronie platformy programu eTwinning – użycie TIK, współpraca z partnerami, upowszechnianie efektów projektu na poziomie regionu, kraju i Europy.
            • Zorganizowanie Dnia Erasmus Plus:

            Spotkanie projektowe dla dzieci z klasy „0” i klas I-III, teatrzyk kukiełkowy metodą „kamishibai” pt. „Międzynarodowy dzień pokoju” na temat uczenia tolerancji i pokojowego współistnienia w  świecie.

            Wystawa i pogadanka na temat efektów projektu w kraju i za granicą.

            Wręczenie certyfikatów Europass Mobility dla uczestników wymiany uczniów w Hiszpanii.

            • Przeprowadzenie ankiet i ewaluacja projektu wśród uczniów i nauczycieli. Podsumowanie efektywności działań projektowych.

            Projekt Erasmus+ był dla nas nowym doświadczeniem, które przeżyliśmy razem z uczniami z partnerskich  szkół z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Holandii. Dzięki niemu poznaliśmy inne kraje i nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Wspólnie rozwijaliśmy swoje zainteresowania i doskonaliliśmy umiejętności. Czas realizacji projektu You are not alone! się kończy, ale w najbliższym czasie rozpoczynamy nowy projekt Erasmus+ „Attractive school, happy students, better life”, który ma na celu rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów. Będzie on realizowany w naszej szkole w latach 2018-2020.

             

            Uczniowie i nauczyciele realizujący projekt Erasmus+ You are not alone!

            Koordynator projektu – Urszula Kowalska

        • Odblaskowa szkoła
          • Odblaskowa szkoła

          • Nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych, władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. 19.09.2018 r. uczniowie klas 0-III uczestniczyli w pokazie multimedialnym „ Bez odblasku ani kroku, noś go zawsze przy swym boku!” Tematyka pokazu dotyczyła bezpiecznego zachowania  i poruszania się na drodze. Przypomniano o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Uczniowie obejrzeli filmy na temat bezpieczeństwa ubrani w kamizelki odblaskowe, pokazując tym, że wiedzą jak ważne jest noszenie takich elementów stroju. Na koniec pokazu wszystkim uczestnikom rozdano breloczki lub opaski.

             

        • Zakończenie roku
          • Zakończenie roku

          • 22 czerwca odbyło się uroczyste, wytęsknione przez uczniów zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Pani Dyrektor wyrózniła uczniów, którzy dzięki średniej 5,0 lub wyższej zasłużyli na wpis do złotej księgi. Pani Dyrektor przypomniała również wszystkie osiągnięcia i sukcesy uczniów. Do Szkoły Podstawowej w Klimontowie zawitał tego dnia Burmistrz Grzegorz Cichy, który osobiście wręczył nagrodę Absolwenta Roku uczennicy klasy III Natalii Maj. Ponadto wręczone zostały wyróżnienia w konkursie na szkolnego Sportowca Roku oraz główna nagroda, która przypadła Wiktorii Świebodzińskiej.

            Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły życzymy udanego wypoczynku, aby we wrześniu ze zdwojonymi siłami przystąpili radośnie do pracy.

        • Dni Erasmus+
          • Dni Erasmus+

          • Ostatnie dni roku szkolnego 2017/2018 obfitowały w wydarzenia związane z realizacją projektu ERASMUS+. Była to też doskonała okazja upowszechniania efektów międzynarodowego projektu „YOU ARE NOT ALONE!” realizowanego przez uczniów naszej szkoły przez ostatnie dwa lata (2016-2018).

             

            1. 14 czerwca br. uczniowie brali udział w warsztatach medialnych, mających na celu poznanie form pozyskiwania informacji, użycia nowoczesnego sprzętu do dokumentowania wydarzeń oraz do ich relacjonowania. Była to też możliwość zapoznania się z obsługą i wykorzystaniem dronów w przekazach medialnych.

             

            1. Gimnazjaliści z naszej szkoły uczestniczyli również w spotkaniu integracyjnym „Dzień Spełnionych Marzeń”, które odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach w dniu 14 czerwca br. W spotkaniu brały udział grupy uczniów z wielu szkół powiatu proszowickiego oraz delegacje pensjonariuszy licznych Domów Pomocy Społecznej  i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z wielu ośrodków województwa małopolskiego. Była to wyjątkowa okazja wzajemnego uczenia się tolerancji, nabywania kompetencji społecznych oraz upowszechniania efektów naszego projektu.

             

            1. Dzień 17 czerwca , w którym odbywały się uroczyste obchody Dni Proszowic dał  doskonałą możliwość promocji programu ERASMUS+. Uczestnicy projektu prezentowali logo programu podczas kolorowej parady ulicami miasta, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Miasta Proszowice, szkoły, instytucje, organizacje, sołectwa oraz inni uczestnicy reprezentujący mieszkańców naszego regionu.

             

            1. W dniu 19 czerwca 2018r. dzieci z kl. 0-III, nauczyciele oraz goście oglądali teatrzyk kamishibai pt. „Międzynarodowy dzień pokoju”. Kamishibai (jap. 紙芝居 kami-shibai, kami – papier, shibai – teatr) – dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny o nazwie butai.  Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. W rolę aktorów wcielili się uczniowie kl. V, którzy zaprezentowali swoim młodszym kolegom przedstawienie na temat przyjaźni, zgody, tolerancji i wzajemnego zrozumienia między narodami oraz pomiędzy rówieśnikami. W teatrzyku młodym aktorom „pomagały” własnoręcznie wykonane kukiełki przebrane w regionalne stroje z różnych krajów świata. W czasie występu najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczyli się powitań w kilku językach, śpiewali  piosenki: „ Kolorowe dzieci”, „ Chcemy w zgodzie i pokoju ży攄 Hej uczniowie”, odpowiadali na pytania swoich starszych kolegów. Teatrzyk kamishibai został przedstawiony, jako działanie w ramach realizacji projektu Erasmus+”You are not alone”( „Nie jesteś sam”).

            Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem Pani  Edyty Twardowskiej-Trętko, która współpracuje w realizacji projektu Erasmus+.

            1. Najmłodsi uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście mogli też posłuchać o realizacji projektu w naszej szkole, o partnerach projektowych i o współpracy z nimi. O wyjazdach uczniów naszej szkoły do partnerskich szkół w Holandii i do Hiszpanii oraz o wycieczkach krajowych. Była to także okazja zobaczyć wystawę Erasmus+”You are not alone!” ( „Nie jesteś sam!”) oraz wiele prac wykonanych przez uczniów szkoły m. in. słowniczki  w sześciu językach, albumy, czy książki kucharskie zawierające przepisy wielu tradycyjnych potraw z krajów partnerskich. W przygotowaniach do zaprezentowania „ papierowego teatrzyku” wzięli udział uczniowie innych klas. Kl. VII przygotowała „batai” oraz plakat o włoskich symbolach, kl.VI - plakat o Francji, kl. IV- plakat – zabawa w piaskownicy, kl. VII – taniec hiszpański. Wszyscy mile i pożytecznie spędzili wspólnie czas zgodnie z hasłem” „Nie jesteś sam!”, pamiętając, że w szkole uczymy się, ale także zawiązujemy przyjaźnie i poznajemy kulturę innych krajów.

             

            1. W tym samym dniu odbyło się również uroczyste wręczenie certyfikatów EUROPASS MOBILITY, które poświadczają umiejętności zdobyte przez uczniów-uczestników wymiany międzynarodowej w Hiszpanii.  Są to dokumenty ogólnie uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i są istotne dla uczniów, ponieważ świadczą o zdobywaniu kompetencji komunikatywnych w języku angielskim.  

             

            Jesteśmy przekonani, że realizowany przez uczniów i nauczycieli międzynarodowy projekt przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jest szansą dla młodych ludzi, którzy dzięki niemu  podnieśli swoje kompetencje językowe, społeczne i  międzykulturowe. Zdobyli wiedzę i nowe doświadczenia wspólnie z partnerami projektu podczas wymian uczniów, które odbyły się w Hiszpanii i w Holandii.

            Liczne działania upowszechniające rezultaty  projektu przyczyniły się nie tylko do jego promocji, ale również do podniesienia efektywności pracy naszej szkoły. Wiele szkół i instytucji jest zainteresowanych współpracą i materiałami edukacyjnymi, które powstały podczas realizacji projektu. 

             

            Urszula Kowalska – koordynator projektu

            Edyta Twardowska-Trętko – nauczyciel współpracujący

        • Międzynarodowe spotkanie w Bagherii
          • Międzynarodowe spotkanie w Bagherii

          •          Jak szybko mija czas…” można było to zaobserwować w sposób szczególny w czasie realizacji  projektu Erasmus+  ,,You are not alone!”/,,Nie jesteś sam!”.  Nauczyciele z różnych stron Europy:  Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Włoch i  Polski  po raz  pierwszy spotkali się w Klimontowie  w  październiku 2016 r, a już ostatnie  spotkanie w ramach tego projektu odbyło się w  dniach od 3 do 9 czerwca 2018r. na Sycylii we Włoszech. Koordynatorzy, dyrektorzy i nauczyciele z krajów partnerskich projektu spotkali się w celu podsumowania zrealizowanych działań oraz opracowania materiałów do dwóch publikacji.               

            W czasie pobytu na Sycylii międzynarodowa delegacja gościła w  szkole w Bagherii. Na początku spotkania zagrano hymny wszystkich krajów, z których pochodzą partnerzy projektu. Następnie wszyscy obecni   obejrzeli występy taneczno-wokalne zaprezentowane przez uczniów szkoły goszczącej. Dzieci zaprezentowały regionalny taniec tarantula, zatańczyły także do melodii utworu wykonywanego przez Michaela Jacksona „You Are Not Alone”. Wspaniale zaprezentował się też chór szkolny.  W czasie jednego ze spotkań uczestnicy otrzymali fartuszki z logo projektu i zostali podzieleni na grupy, aby przygotować sycylijskie,  regionalne potrawy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to wspaniała zabawa integracyjna i pożytecznie spędzony czas.

            Spotkanie koordynatorów, dyrektorów i nauczycieli współpracujących w projekcie miało na celu podsumowanie efektywności działań, wspólną wymianę doświadczeń i przykładów dobrych praktyk oraz przeprowadzenie ewaluacji. Był to czas owocnej pracy, podczas której wspólnie gromadzono materiały edukacyjne. Posłużą one do opracowania przewodnika dla nauczycieli na temat uczenia kompetencji społecznych i międzykulturowych  oraz zeszytu ćwiczeń dla uczniów w celu doskonalenia posługiwania się językiem angielskim do komunikacji.

            W czasie pobytu na Sycylii uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć stolicę wyspy –Palermo, miasto Syrakuzy oraz turystyczną miejscowość Taormina.

            Podczas realizacji projektu ERASMUS + w latach 2016 -2018, młodzież z pięciu państw  europejskich miała możliwość poznać się, wyjeżdżać do innych krajów na wymiany uczniów, wspólnie pracować nad realizacją projektu  ,,You are not alone!”Nie jesteś sam!”,  Ponadto, otworzyć się na Europę w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa. Udział w projekcie był bardzo dobrą okazją, aby doskonalić  umiejętności komunikowania się w języku angielskim oraz użycia technik informacyjno-komunikacyjnych. Ufamy, że zawiązane podczas realizacji projektu przyjaźnie będą się rozwijać w przyszłości, a uczniowie i nauczyciele będą mieli okazję uczestniczyć w równie ciekawych projektach, dzięki którym powstanie wiele nowych materiałów edukacyjnych.

             

            Elżbieta Kocierz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Klimontowie

            Urszula Kowalska – koordynator projektu

            Edyta Twardowska-Trętko – nauczyciel współpracujący

        • Zatorland
          • Zatorland

          • 30 maja 2018 roku uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wycieczce do Zatorlandu w Zatorze.

            Kompleks rozrywki łączy w sobie kilka tematycznych parków: Park Owadów, Park Dinozaurów, Park Mitologii, Lunapark.

            Przygodę w Zatorze wycieczkowicze rozpoczęli od kina 5D. Krótki film o dinozaurach przedstawił historię życia tych stworzeń na Ziemi oraz dostarczył  wrażeń w postaci efektów specjalnych.

            Największym powodzeniem cieszył się  Lunapark, gdzie każdy mógł  skorzystać z wielu atrakcji.

            W Dinozatorlandzie  dzieci mogły podziwiać największe okazy dinozaurów, a dzięki przewodnikowi zdobyły wiele informacji na ich temat.

            Do Parku Mitologii uczniowie wraz z opiekunkami dojechali ciuchcią. Tam wysłuchali opowieści   o postaciach mitologicznych , które mogli  obejrzeć z bliska  płynąc gondolą.

            W Parku Owadów dzieci podziwiały ruchome i brzęczące owady.

            Na zakończenie wycieczki, tuż przy wyjściu wszyscy odwiedzili również „Dom do góry nogami”.

            Czas minął bardzo szybko. Była piękna pogoda, a humory  dopisywały.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim miłych, niesamowitych wrażeń!

            A. Paliga

        • Internet, cyberprzemoc i media- spotkania z uczniami
          • Internet, cyberprzemoc i media- spotkania z uczniami

          • Na warsztatach „Avatar- internet, cyberprzemoc, media” Trener wspólnie z dziećmi z klas I-III określił najczęstsze zagrożenia, na jakie narażeni są najmłodsi użytkownicy internetu. Chodzi między innymi o nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem bądź udostępnianie informacji osobistych. Zgodnie z sugestiami prowadzącego uczniowie ustalali zasady bezpiecznego korzystania z komputera z dostępem do internetu. Uczniowie po takich warsztatach wyszli bardziej świadomi niebezpieczeństw związanych z nawiązywaniem znajomości w sieci oraz z udostępnianiem swoich prywatnych danych.

            Dla uczniów z klas IV-VI skierowane były warsztaty „The Social Network- internet, cyberprzemoc, media”. Trener pobudzał młodzież do samokrytycyzmu w kontekście funkcjonowania w sieci. Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętności właściwego doboru treści przeglądanych i umieszczanych w internecie. Uczniowie uświadomili sobie, czym jest zjawisko cyberprzemocy oraz dowiedzieli się, jak się zachować w sytuacji, gdy się z cyberprzemocą zetkną osobiście albo dostrzegą jej symptomy w najbliższym otoczeniu. Uczniowie uświadomili sobie ponadto, że internet  i gry komputerowe mogą prowadzić do uzależnienia. Zrozumieli, że należy weryfikować treści znalezione w internecie, korzystając z innych dostępnych źródeł takich jak słowniki, encyklopedie, książki naukowe.

            Kolejne warsztaty „Sala samobójców” skierowane były do gimnazjalistów i uczniów z klasy VII. Trener rozmawiał z młodzieżą na temat fenomenu „sweetfoci” oraz wspólnie zastanawiali się nad konsekwencjami hejtowania w sieci innych użytkowników. Podczas warsztatów uczniowie nabywali umiejętność właściwego doboru treści przeglądanych i umieszczanych w internecie, ilości czasu w nim spędzanego, zasad, jakimi powinien się kierować użytkownik, aby zachować bezpieczeństwo. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest „siecioholizm” i jakie może mieć skutki dla człowieka w różnych sferach jego funkcjonowania.

            Anna Głąbicka

        • Erasmus plus w Stogniowicach i Kazimierzy Wielkiej
          • Erasmus plus w Stogniowicach i Kazimierzy Wielkiej

          • You are not alone! / Nie jesteś sam!

             

            Już od dwóch lat uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Klimontowie oraz uczniowie oddziałów gimnazjalnych realizują projekt Erasmus+ „YOU ARE NOT ALONE!”. Współpracując z partnerami z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Holandii, staramy się szeroko upowszechniać rezultaty naszych działań. Tym razem grupa projektowa składająca się z 15 gimnazjalistów i dwóch nauczycieli przygotowała i przeprowadziła warsztaty projektowe dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Stogniowicach oraz dla dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Kazimierzy Wielkiej w dn. 24 maja 2018r.

            Okazało się, że zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem. Wszyscy  uczniowie ze szkoły w Stogniowicach wzięli udział w warsztatach, które  składały się z kilku części. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele na temat realizacji projektu, jego celach, efektach i powstałych materiałach edukacyjnych. Wzięli aktywny udział w zabawach i tańcach integracyjnych, sprawdzili swoją wiedzę w różnych grach i quizach samodzielnie przygotowanych i przeprowadzonych przez uczestników projektu. Uczniowie ze szkoły oraz dzieci i młodzież z Domu Dziecka bardzo chętnie i licznie brali udział w tym działaniu projektowym, które uczyło współpracy w grupie, otwartości, prezentacji własnej pracy oraz samooceny. Integrowało wszystkich, wprowadziło element rywalizacji, a przy tym przyjazną atmosferę współpracy i uczenia się tolerancji do innych.

            Nie zabrakło elementów humorystycznych oraz wspólnego poczęstunku, który stał się okazją do rozmowy na temat realizowanego projektu oraz zainteresowań uczestników spotkania. Był to pierwszy krok do nawiązania nowych znajomości oraz przyjaźni.   Ponadto, nauczyciele wymieli swoje spostrzeżenia na temat form i metod pracy w projektach międzynarodowych. Mogli też poznać specyfikę pracy pedagogów i opiekunów pracujących w Domu Dziecka, również z dziećmi niepełnosprawnymi i wymagającymi większej opieki.

            Prezentowane materiały i rezultaty pracy projektowej wzbudziły zainteresowanie zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak również wśród kadry pedagogicznej w odwiedzanych placówkach. Cieszymy się z nowo podjętej współpracy i pragniemy ją kontynuować, wymieniając się doświadczeniem oraz materiałami, które powstały podczas realizacji projektu. Dotyczą one ważnych aspektów życia społecznego, uczenia się tolerancji oraz edukacji włączającej. Prezentowane quizy pozwoliły też sprawdzić wiedzę i nabyć kompetencje interkulturowe, które są bardzo cenne we współczesnym świecie mieszania się tradycji, zwyczajów, religii, światopoglądów i języków. Pozwoli to młodym ludziom pozbyć się uprzedzeń oraz  otworzyć się na potrzeby innych, którzy często potrzebują pomocy.

            W najbliższym czasie uczestnicy projektu będą brali udział w warsztatach medialnych na temat roli środków masowego  przekazu oraz nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych używanych do przekazywania informacji. Nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystamy do upowszechniania rezultatów naszego projektu.

            Pragniemy też kontynuować współpracę z Domem Pomocy Społecznej
            i zaprezentować efekty naszej pracy projektowej uczestnikom XVII Spotkania Integracyjnego „Dzień Spełnionych Marzeń” w Łyszkowicach. Będzie to okazja promocji programu Erasmus+ oraz dokonań projektu  „You are not alone!” dla szerokiej społeczności uczniów, nauczycieli, opiekunów i podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu województwa małopolskiego. Cieszymy się, że wspólnie możemy się wiele nauczyć i doświadczyć, a nasze hasło przewodnie „You are not alone!/Nie jesteś sam!”  jest nadal bardzo aktualne.

            Rezultaty naszej pracy projektowej upowszechniamy na wiele sposobów zarówno wśród społeczności szkolnej, jak również na poziomie rejonu, kraju i Europy. Jest wiele szkół, które są zainteresowane naszym przedsięwzięciem i planują wziąć udział w programie Erasmus+. Ponadto, powstałe materiały edukacyjne i pomysły naszych działań projektowych zostały wykorzystane dzięki współpracy szkół europejskich na platformie eTwinning. Realizując w nowym partnerstwie projekt „Let’s celebrate together!”, kilka zespołów korzystało z dorobku projektu Erasmus+ „You are not alone!” Przeprowadziło podobne działania w swoich szkołach, wykorzystując powstałe quizy europejskie, gry online oraz gry i zabawy językowe. Szkoły z Włoch, Turcji, Czech, Słowacji,  Rumunii, Bułgarii oraz Ukrainy (eTwinning+) są w stałym kontakcie z uczestnikami naszego projektu.

            Rezultaty projektu są trwałe i ważne. W efekcie uczestnicy nauczyli się krytycznego myślenia i pokojowego współistnienia we współczesnym świecie, a to ma znaczący wpływ na przyszłe życie młodego pokolenia.  Nabyte kompetencje językowe oraz wykorzystanie TIK stają się ważnym czynnikiem warunkującym sukces w edukacji oraz w przyszłości na rynku pracy we wszystkich krajach europejskich.

             

            Koordynator projektu – Urszula Kowalska

        • Warsztaty edukacyjne- Marszałek Piłsudski i jego tajemnice
          • Warsztaty edukacyjne- Marszałek Piłsudski i jego tajemnice

          •  

            Uczniowie kl. IV wzięli udział w spotkaniu pt. "Polski superbohater - Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice" wg scenariusza dr W.Matras-Mastalerz zorganizowanym przez pracownika Biblioteki Publicznej w Ostrowie.
                 Warsztaty miały charakter edukacyjny, ponieważ poszerzyły wiedzę uczniów z zakresu historii Polski. W przystępny dla dzieci sposób przedstawiły postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, patrioty który całe swoje życie podporządkował walce o wolność Polski. Zajęcia ukierunkowane były na wzmacnianie w młodych odbiorcach poczucia dumy narodowej oraz więzi emocjonalnej i społecznej ze swoim narodem, a także kształtowaniem postaw patriotycznych. W swojej treści nawiązywały również do obchodów święta flagi oraz rocznicy ustanowienia Konstytucji 3Maja.

             

        • Święto Trzeciego Maja
          • Święto Trzeciego Maja

          • W piątek 27 kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pięknej akademii patriotycznej upamiętniającej 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W artystów na potrzeby apelu wcielili się uczniowie z klasy III i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Klasa VII zaprezentowała dwa wspaniałe tańce- w tym dostojnego poloneza, natomiast pozostali uczniowie mówili wiersze i śpiewali piosenki. Duch historii przenosił widzów w przeszłość naszej ojczyzny. Akademia oddała atmosferę uroczystości- była radosna i wzruszająca.

            Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła nagrodę uczennicy klasy II- Julii Kasperczyk, laureatce konkursu plastycznego "Bezpiecznie na wsi". Ponadto zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego "Z książką Ci do twarzy".

            Zapraszamy do oglądania zdjęć z apelu.

        • Erasmus plus w Holandii
          • Erasmus plus w Holandii

          • W kwietniu 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Klimontowie pojechali do Holandii, aby razem z innymi uczestnikami z Włoch, Hiszpanii,  Portugalii i Holandii realizować międzynarodowy projekt Erasmus+ „YOU ARE NOT ALONE!” Zajęcia projektowe odbywały się w goszczącej nas szkole
            w Leiden. Od pierwszej chwili zaskoczyły nas różnice w organizacji pracy szkoły. Największe zdziwienie i zaciekawienie wzbudził u nas brak dzwonków w szkole. Uczniowie realizują tam innowacyjny program, zgodny z zasadami „Jenaplanschool”. Polega on na indywidualnym podejściu do edukacji każdego ucznia. Program zakłada, że każdy jest inny i każdy potrzebuje odpowiedniego sposobu nauczania dostosowanego do jego potrzeb. Dużo uwagi poświęca się na wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie nauczanie, ale jednocześnie zwracając uwagę na ogromną ważność tradycyjnego czytania  książek. Uczniowie dużo czytają zarówno w szkole, jak i w domu (obowiązkowo co najmniej jedną godzinę dziennie w domu). Ponadto, realizują interdyscyplinarne projekty, pracując w grupach oraz indywidualnie. Dużo uwagi poświęca się zdobywaniu przez uczniów kompetencji społecznych, kładąc także nacisk na rozwój osobowy i emocjonalny każdego młodego człowieka. Dziecko, które ukończy 4 lata kalendarzowe rozpoczyna szkołę podstawową (2 lata w oddziałach przedszkolnych) i kontynuuje tam naukę do 12 roku życia. Później uczy się w niższej szkole średniej, następnie w szkole średniej lub
            w szkołach zawodowych. Kolejny etap to szkoły wyższe i uniwersytety. Leiden (miasto w którym gościliśmy) słynie z najstarszego w Holandii uniwersytetu oraz jest to miejsce urodzenia sławnego malarza Rembrandta).  Międzynarodowa grupa projektowa zwiedziła także muzeum etnograficzne
            w Leiden, była z wizytą w zabytkowym ratuszu miejskim, w słynnym ogrodzie
            Keukenhof, na brzegu Morza Północnego i w Amsterdamie.  

            Uczniowie z wszystkich szkół partnerskich uczestniczyli w szeregu zajęć, które odbywały się w klasach oraz na podwórzu szkolnym. Były to zajęcia
            w grupach, uczące współpracy, zajęcia rozwijające kreatywność oraz zajęcia językowo-kulturowe i sportowe. Dużo emocji i zainteresowania wzbudziły warsztaty kulinarne oraz taneczne, podczas których uczestnicy przedstawiali tańce popularne w swoich regionach oraz uczyli się wzajemnie kroków tych tańców. W czasie zajęć oraz wspólnej pracy w grupach uczestnicy projektu doskonalili swoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz kompetencje społeczne i międzykulturowe. Była to doskonała okazja uczenia się tolerancji w stosunku do innych kultur, zwyczajów, sposobów zachowania
            i postrzegania otaczającego nas świata. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu na temat realizacji „Jenaplanschool” programu  oraz w lekcjach prowadzonych przez pedagogów holenderskich, sami również przeprowadzili zajęcia dla tamtejszych uczniów i uczestników projektu. Uczyli się wzajemnie nowych technik i metod pracy z uczniami oraz wymienili się przykładami dobrych praktyk w pracy pedagogicznej.

            Ponadto, wszyscy dostrzegli ważność uczenia się języków obcych
            i wykorzystania swojej wiedzy do praktycznego porozumiewania się w zwykłych sytuacjach życiowych. Jesteśmy pod wrażeniem pracy tej szkoły. Na długo także pozostaną w naszej pamięci typowe obrazki charakterystyczne w życiu mieszkańców tego małego, ale ciekawego kraju. Holandia będzie kojarzyć nam się z wiatrakami osuszającymi teren, kanałami po którym pływają łódki, smakowitymi serami oraz kolorowymi rabatami pięknych tulipanów i innych kwiatów kwitnących na wiosnę.

            Uczniowie tak wspominają swoją wizytę w Holandii:

            „Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w projekcie Erasmus+. Nasza przygoda rozpoczęła się od pierwszego dnia, kiedy trafiliśmy pod dachy obcych rodzin, które opiekowały się nami każdego dnia i stwarzały rodzinną atmosferę. Razem z moimi przyjaciółmi miałam możliwość poznać wiele różnych kultur oraz zaprzyjaźnić się z wieloma osobami. Wszyscy razem braliśmy udział w różnych warsztatach i rozwijaliśmy się, jednocześnie wspaniale się przy tym bawiąc. Zorganizowane zostały wycieczki, na których podziwialiśmy piękno Holandii. Jedną
            z nich była wycieczka do ogrodu botanicznego Keukenhof, inną atrakcją było zwiedzanie Leiden, płynąc tamtejszymi kanałami. Każde warsztaty, każda wycieczka, każde tańce i rozmowy powoli nas do siebie zbliżały i tym samym tworzyły więzi oraz wspomnienia, które utrwaliły się w naszej pamięci. Pomimo faktu, że wyjazd trwał kilka dni, to nasza przygoda, tak naprawdę, nadal trwa. Dzięki wszystkim nawiązanym przyjaźniom możemy śmiało stwierdzić, że nie jesteśmy sami”.

            Ewelina

            „Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w tej wymianie. Dzięki realizacji tego projektu miałam okazję komunikować się w języku angielskim, spotkać się z rówieśnikami
            z innych państw, poznać kulturę innych krajów. Również poszerzyłam swoje zainteresowania, nauczyłam się współpracować w grupie, z osobami z innego otoczenia, innej kultury, a także innej narodowości. Miałam też okazję pierwszy raz odbyć lot samolotem, zobaczyć przepiękny ogród Keukenhof i wiele innych miejsc. Wyjazd ten zachęcił mnie również do dalszej i bardziej intensywnej nauki języków obcych. Myślę, że to spotkanie zapamiętam na długo”.

            Oliwia

             

            „W ostatnim dniu było pożegnanie. Podziękowaliśmy swoim rodzinom za gościnność. Pojechaliśmy do szkoły i również pożegnaliśmy się z kolegami z krajów partnerskich. Uważam, że wyjazd był wspaniały, warty przeżycia i myślę, że każdy z nas będzie go długo wspominał”.

            Magda

                        Jesteśmy przekonani, iż realizowany przez dwa lata projekt Erasmus+ przyczyni się znacznie do poszerzenia wiedzy uczniów, rozwoju ich kompetencji językowych i międzykulturowych, ale przede wszystkim ich osobowości. Pozwoli także szerzej spojrzeć na otaczający ich świat i odszukać te wartości, które warto kultywować. Nie zapominając przy tym, że wokół są inni ludzie, którzy mogą potrzebować naszej pomocy, albo oni mogą pomóc nam, kiedy będziemy w potrzebie. Zgodnie z hasłem YOU ARE NOT ALONE!/NIE JETEŚ SAM!

            Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły

            Podstawowej w Klimontowie

            Międzynarodowy projekt Erasmus+ YOU ARE NOT ALONE!

            REALIZOWANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KLIMONTOWIE

            POLSKA-HOLANDIA-PORTUGALIA-HISZPANIA-WŁOCHY

             

        • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty
          • Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

          • Wyniki konkursu fotograficznego "Z książką Ci do twarzy":

            I miejsce

            Alicja Bobrowska (klasa 0) Natalia Maj i Agnieszka Gradzi (klasa III g)

            II miejsce

            Julia Jastrzębska (klasa IV) Julia Wójcik, Patrycja Dora (klasa VII)

            III miejsce

            Bartek Chorązki (klasa I) Maja Przebieracz (klasa I)

            Wszystkim osobom uczestniczącym w konkursie dziękujemy za to, że podjęli szlachetny trud pokazania wszystkim, jak piękną i wartościową czynnością jest czytanie książek. Od poniedziałku zdjęcia można oglądać na gazetce przed biblioteką szkolną. Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się podczas akademii w piątek 27 kwietnia.

            Szczególne podziękowania należą się Patrycji Bobrowskiej i Elizie Podstawie, które zorganizowały dzieciom z zerówki sesję zdjęciową pod hasłem "Z książką Ci do twarzy".

             

        • Sukcesy w konkursie historycznym
          • Sukcesy w konkursie historycznym

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach historycznych organizowanych przez Zespół Szkół w Proszowicach. Dwie uczennice zostały nagrodzone. Aleksandra Czarnecka z klasy VII zdobyła II miejsce w kategorii literackiej za pracę pt. "Pamiętnik Zosi Król", natomiast Patrycja Bobrowska z II gimnazjum zdobyła III miejsce w kategorii plastycznej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

        • Dni Wierzby Głowiastej
          • Dni Wierzby Głowiastej

          • W dniu 9 marca 2018 uczniowie z klas IV-VI brali udział w XII Małopolskich Dniach Wierzby Głowiastej. Konferencja Przyrodnicza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Proszowicach. W programie sesji były pogadanki, wykłady, prezentacje dotyczące między innymi pszczół, sów i bocianów. Rozdano także nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. "Mieszkańcy naszych łąk, z uwzględnieniem wierzby głowiastej". Z naszej szkoły nagrodzeni zostali uczniowie: Magdalena Paliga z klasy III (3 miejsce), Ewa Fryt z klasy IV (3 miejsce), Kacper Bobrowski z klasy I i Justyna Fryt z klasy VI (wyróżnienia).

            Zofia Pomykalska

        • Europejskie quizy
          • Europejskie quizy

          • Ostatni tydzień przed feriami zimowymi obfitował w wydarzenia związane z realizacją projektu Erasmus+ w naszej szkole. Obyły się dwa spotkania z podróżnikami oraz dwa Europejskie Quizy zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Był to czas przeznaczony na poznawanie krajów, w których znajdują się nasze szkoły partnerskie. Uczniowie brali udział w quizach przygotowanych przez uczestników projektu na temat historii, geografii oraz ogólnie pojętej kultury Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii i Polski.  Działania miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów oraz poznawanie różnic międzykulturowych. Przeprowadzone w formie konkursów uczyły też współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji.

            Zadania te zostały samodzielnie przygotowane przez uczestników projektu z klasy II
            i III gimnazjum. Ponadto, wszyscy uczniowie z tych klas otrzymali koszulki z logiem programu Erasmus+, promujące projekt „You are not alone!” oraz jego rezultaty wśród całej społeczności szkolnej.  

        • Krakowskie abecadło
          • Krakowskie abecadło

          • PROJEKT Erasmus+ „You are not alone!”

            W dniu 2 lutego 2018r. 44 uczniów kl. III-VI Szkoły Podstawowej w Klimontowie realizowało jedno z zadań projektu Erasmus + POZNAJ POLSKĄ KULTURĘ (EXPLORE POLISH CULTURE)  w czasie wycieczki do Krakowa. Uczestnicy  brali udział w muzycznym spektaklu ,,Krakowskie Abecadło” przygotowanym przez Teatr Ludowy. Młodzi widzowie mogli „ pospacerować” po ulicach Krakowa, poznając i odkrywając go na nowo. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana jest krakowska opowieść: „Ta książeczka ci opowie różne rzeczy o Krakowie. Taka rola w niej przypadła każdej z liter abecadła. Cały Kraków poznasz wnet od pierwszego A do Z-et”.  Okazało się, że wśród wąskich uliczek i zaułków starego i dzisiejszego Krakowa, kryją się tajemnice, bajkowe stwory, gadatliwe przekupki. Aktorzy przypomnieli też legendarnego Lajkonika, „o którym jak fama głosi, dzisiaj  szczęście on przynosi”, a zamiast pokemonów, należy szukać wawelskiego smoka.

            Po spektaklu był czas na zabawy integracyjne i odpoczynek. Uczestnicy wycieczki korzystali z atrakcji w „Plazie” – grali w kręgle i świetnie bawili się w sali zabaw. Był to czas przeznaczony na naukę oraz na zabawę. Uczniowie w atrakcyjny sposób poznali ciekawe opowieści oraz prawdziwe historie z dziejów prastarej stolicy Polski.

            Organizatorzy wycieczki:

            Urszula Kowalska

            Edyta Twardowska-Trętko

            Agnieszka Paliga 

        • Walentynki
          • Walentynki

          • Członkowie samorządu uczniowskiego przeprowadzili w naszej szkole symboliczne 

             
            Walentynki. Był to czas miłej zabawy oraz możliwość okazania sobie wzajemnej sympatii.  
             
            Uczestnicy projektu Erasmus + także z okazji tego świątecznego dnia  własnoręcznie zrobili, 
             
            a następnie wysłali walentynkowe kartki  z życzeniami do kolegów i koleżanek z Hiszpanii i 
             
            Portugalii.