Czytanie w sieci
NOWOCZESNE BIBLIOTEKI
Była już prezentacja o najpiękniejszych bibliotekach świata, dzisiaj proponuję padlet na temat bibliotek najnowocześniejszych. Wśród nich aż trzy biblioteki polskie. Zobaczcie koniecznie.
KSIĄŻKOWE ŚWIĘTO
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej wyjątkowej okazji proponuję starszym uczniom zapoznanie się z prezentacją wykonaną w aplikacji Padlet (wirtualna tablica). Jest to aplikacja bardzo czytelny i przejrzsty program. Kliknijcie koniecznie w poniższy link!
https://pl.padlet.com/szkolnabiblioteka/23_kwietnia
NAJPIĘKNIEJSZE BIBLIOTEKI ŚWIATA
Wprawdzie naszej bibliotece szkolnej nic nie brakuje, jednak warto przekonać się, jak wyglądają konkurencyjne placówki Obejrzyjcie prezentację poświęconą najpiekniejszym bibliotekom świata.
PISARZE W OBRAZKACH
Starszzych uczniów z klas VII i VIII zachęcam do zrobienia quizu na platformie wordwall. Zadanie polega na odgadnięciu nazwiska pisarza na podstawie portretu. W większości są to autorzy waszych lektur.
CZYTAMY LEKTURY
Wszystkie dzieci, a także ich Rodzice, którzy martwią się, że nie mają dostępu do lektur szkolnych, mogą skorzystać ze strony https://lektury.gov.pl/. Na tej stronie znajdziecie lektury w formacie pdf z podziałem na klasy, co ułatwia poszukiwanie interesującego nas tekstu.
2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci. Święto obchodzone co roku, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Święto zostało ustanowione w 1967 r. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo.
Z tej okazji proponuję Wam dziś prezentację związaną z tym świętem, wykonaną w programie genial.ly, gdzie możecie między innymi rozwiązać bajkową krzyżówkę czy obejrzeć przedstawienie odegrane przez dzieci.
Najlepiej jednak poszperajcie w domu na półkach i postarajcie się znaleźć książkę dla dzieci, której jeszcze nie znacie. Może doradzi Wam ktoś dorosły lub starsze rodzeństwo? A potem, oczywiście, przeczytajcie.
RANY JULEK!
Wszystkie dzieci kochają wiersze Juliana Tuwima. Kto nie zna „Rzepki”, „Lokomotywy”, „Słonia Trąbalskiego”? Teraz nadarza się fantastyczna okazja, aby lepiej poznać autora tych wspaniałych wierszy! Polecam książeczkę Agnieszko Frączek pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą. Krótka, ciekawa i pięknie ilustrowana.
DLA DZIECI- BAŚNIE ANDERSENA
Klikając w poniższy link, otworzycie prezentację w programie genial.ly, dzięki której będziecie mogli wysłuchać bajek H.Ch. Andersena, ułożyć puzzle, dowiedzieć się czegoś ciekawego o autorze itp. Polecam.
.
NIE TYLKO LEKTURY- LINKI DO LEKTUR, BAJEK I LEGEND DOSTĘPNYCH ZA DARMO W SIECI
Kto kocha czytać książki, temu nic nie zastąpi szelestu kartek i zapachu papieru… Ale w niezwykłej rzeczywistości, w jakiej się znaleźliśmy, korzystamy z książek w sieci. Do czytania, a czasem do posłuchania. No i najważniejsze- znajdziecie tu prawie wszystkie szkolne lektury
- Wolne Lektury: https://wolnelektury.pl/
- Legendy z Nigru, Syrii, Sudanu i Jemenu: www.the-legends.pl
- Bajki dla dzieci: http://audio-bajki.pl/
- Bajki do słuchania, do czytania, bajki terapeutyczne: https://bajki-zasypianki.pl/
- Lektury szkolne: https://lektury.gov.pl/
- Elfi – Bajki do czytania: https://www.elfibajka.pl/
CZY WIECIE, ŻE…
27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Chwilowo nie możemy się wybrać w rzeczywistości na żaden spektakl, zamiast tego polecam bardzo ciekawą prezentację „Informacje i ciekawostki o teatrze dla dzieci”. Może nie zastąpi przedstawienia na żywo, ale być może zachęci, aby w przyszłości wybrać się z klasą do teatru.
A dla dzieci link do spektaklu pt. „Pchła szachrajka” . To telewizyjna realizacja przedstawienia przygotowanego przez Teatr narodowy w Warszawie. Warto obejrzeć. Czas trwania ok. 1 godziny.
DO RODZICÓW- BAJKĄ W WIRUSA
Telewizja, prasa, internet zalewają nas informacjami na temat epidemii. Niektóre dzieci nie zwracają na to większej uwagi, ale inne bardzo wszystko przeżywają i są mocno zaniepokojone. Prezentuję poniżej materiały, które tłumaczą dzieciom, czym jest epidemia koronawirusa, co się dzieje w Polsce i na świecie i jak należy się zachowywać. Uświadamiają dzieciom, że one też mają wpływ na rzeczywistość i że dzięki ich zachowaniu (pozostawanie w domu, mycie rąk itp.) sytuacja może poprawić się na lepsze. Mogą też pomóc dorosłym zaopiekować się emocjami najmłodszych. Oczywiście najlepiej najpierw samodzielnie zapoznać się z materiałem i sprawdzić, czy jest on właściwy dla naszego dziecka.
1. Masz tę moc” książeczka dla dzieci w formacie pdf. Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów. Ze wstępu: „Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie przed sobą, powstała z potrzeby serca i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.
https://bit.ly/artyscidladziecikoronawirus
2. Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie” napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna w formie pdf i audiobooka:
http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf
3. Studio dinksy przygotowało filmik edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem (pandemia, kwarantanna itd.).
https://m.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM