W pierwszym tygodniu kwietnia 2014 roku szkoła w Klimontowie gościła delegacje nauczycieli i uczniów z pięciu krajów, które współpracują, realizując projekt Comenius. Tym razem współpraca łączy szkoły z Turcji, Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Republiki Czeskiej i Polski. Temat działania brzmi: „Get More From Life” („Bierz więcej z życia”)
i jest niezwykle inspirujący młodzież do działania. Nie jest to nowość dla uczniów naszej szkoły, gdyż w ubiegłym roku szkolnym w Klimontowie odbyło się spotkanie podsumowujące poprzedni projekt Comenius pod hasłem „Eat smart move a Lot”. Uczestnikami projektu były szkoły z Polski, Turcji ,Czech, Grecji, Rumunii i Włoch. W tym roku było to drugie spotkanie uczestników nowego projektu realizowanego dzięki funduszom Agencji Narodowej FRSE z Warszawy oraz finansowemu wsparciu Urzędu Gminy i Miasta Proszowice.
Pobyt delegacji z europejskich szkół w Klimontowie stworzył okazję do zaprezentowania obcokrajowcom polskiego systemu edukacji, działań edukacyjnych podejmowanych przez naszą młodzież oraz osiągnięć polskiej kultury. Uczniowie i nauczyciele przygotowali bogaty program wizyty. W szkole zrobiło się kolorowo od flag krajów partnerskich, okolicznościowych dekoracji oraz prac plastycznych uczniów z naszej szkoły i krajów kooperujących.
Powitanie zagranicznych delegacji miało tym bardziej podniosły charakter, że uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych i samorządowych. Władze województwa małopolskiego reprezentował Wicemarszałek Wojciech Kozak, powiatowe Wicestarosta Grzegorz Pióro
i Jacek Tomasik, gminne Burmistrz G i M Proszowice Jan Makowski, Dyrektor ZEAOKZiS Wojciech Ogar oraz Wicedyrektor Marzena Migas.
Pani Dyrektor Elżbieta Kocierz uroczyście przywitała przybyłych gości, glos zabrał również Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak oraz Burmistrz Jan Makowski, którzy podkreślili, iż realizowane projekty międzynarodowe wzbogacają wiedzę
i kompetencje uczniów. Przyczyniają się do doskonalenia umiejętności porozumiewania się
w języku angielskim oraz rozwijają osobowość młodych ludzi. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, wykonany językiem muzyki i tańca. Zespół taneczny pod kierunkiem pani Joanny Lipowieckiej - Gorzkowskiej przedstawił tańce świata
w barwnych strojach, a „szkolne talenty” grały na akordeonach i śpiewały chwytające za serce piosenki. Następnie w tym radosnym nastroju zaproszeni goście udali się na spacer po szkole, aby zobaczyć okolicznościowe wystawy, rozmawiać z uczniami i zapoznać się
z głównymi zasadami systemu edukacyjnego w naszym kraju.
Ważnym punktem wizyty była konferencja nauczycieli, na której koordynatorzy składali relacje z zadań projektowych, dokumentowali je prezentacjami, a także planowali dalsze działania. W tym czasie, gdy dorośli obradowali, młodzież miała zajęcia integracyjne w sali gimnastycznej pod czujnym okiem pana Marcina Grzyba. Odbywały się tam różne konkurencje zręcznościowe, sportowe, zabawy z hulajnogą i piłką. Młodzież z sześciu krajów partnerskich szybko nawiązała porozumienie, rywalizując między sobą
w międzynarodowych grupach. Było dużo śmiechu, emocji, przyjaznych gestów i nowych znajomości.
Przyjazd do Polski dał naszym gościom również możliwość zwiedzenia zabytków prastarego Krakowa, zachwycenia się kopalnią soli w Wieliczce, jak również zadumania się nad cierpieniem ofiar II wojny światowej w Auschwitz.
Pełni wrażeń odjechali do swych krajów, ze słowami podziękowań na ustach oraz nowymi pomysłami, które pragną wykorzystać w swoich szkołach – relacjonuje pani Urszula Kowalska – koordynator projektu.
Projekt Comenius jest ważnym elementem edukacyjnym w pracy szkoły
w Klimontowie. Inspiruje młodzież do aktywności, rozwija kreatywność i poszerza jej horyzonty myślowe, a także pozwala uczniom z małej miejscowości poznawać inne kraje europejskie i zawierać nowe przyjaźnie z młodzieżą z odległych szkół partnerskich. Comenius jest jednym z wielu przedsięwzięć, które wdrażają w życie nauczyciele tej szkoły stanowiący operatywny i twórczy zespół.
Dotychczas w szkole zostały zrealizowane projekty: eTwinning „Colours of Winter”, projekt ”Aktywny w szkole, aktywny w życiu” rozwijający zainteresowania uczniów naukami ścisłymi i przedsiębiorczością, projekt z programu Młodzież w działaniu, przy współpracy ze szkołami z Bułgarii i Łotwy, projekt polsko-szwajcarski promujący zdrowie i aktywność fizyczną, projekt „Indywidualizacja nauczania i wychowania”, e-teatr – multimedialny przekaz przedstawień teatralnych oraz „Szkoła na lepsze jutro” wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży gimnazjalnej.
Wierzymy, że podejmowane działania wzbogacają ofertę edukacyjną szkoły, motywują uczniów do podejmowania nowych wyzwań oraz do zdobywania nowych umiejętności ważnych w ich dalszej edukacji i życiu.