• Spotkanie z podróżnikiem
          • Spotkanie z podróżnikiem

          •  

                        Uczniowie kl. IV z niecierpliwością oczekiwali na piątek, 9 lutego 2018r. Nie tylko dlatego, że był to ostatni dzień przed zimowymi feriami, ale w tym dniu zaplanowane było spotkanie z podróżnikiem. Działanie to zorganizowano w ramach projektu Erasmus+ YOU ARE NOT ALONE!. Długo wyczekiwanym gościem była pani Aneta Kotyza, mama Sary z klasy IV, która opowiadała o swoim 10 letnim pobycie w Stanach Zjednoczonych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały barwnych opowieści o tym dalekim kraju, oglądały zdjęcia i ciekawe prezentacje. Uczniowie bardzo dużo dowiedzieli się o Chicago i  Florydzie, o wielkim Jeziorze Michigan i innych miejscach tego wielkiego i dalekiego państwa. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia, z ciekawością słuchały o  dekorowaniu domów na czas świąt, o tym jakie można otrzymać świąteczne prezenty. Pani Kotyza dużo mówiła o swojej pracy i nauce w USA oraz gdzie i jak można spędzać wolny czas.

                        Mama Sary podzieliła się także wspomnieniami z innych podróży,  między innymi do Włoch , Chorwacji, Słowacji oraz z wielu wycieczek po  naszym kraju. Wszystkie opowiadania poparte były zdjęciami z albumów, pięknymi kolorowymi prezentacjami oraz mapami. Dzieci mogły dotknąć ogromnych, egzotycznych muszli przywiezionych  z Florydy i spróbować amerykańskich cukierków.

                        Z  tej niecodziennej lekcji uczniowie zapamiętali dużo wiadomości o innych krajach. Dostrzegli wiele różnic w kulturze polskiej i amerykańskiej, a także dowiedzieli się jak ważna jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim na całym świecie. Dzięki niemu można się porozumieć nie tylko w krajach Zjednoczonego Królestwa, czy Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach, ponieważ jest to język powszechnie używany do międzynarodowej komunikacji. To niecodzienne spotkanie na pewno długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników spotkania.

            Edyta Twardowska-Trętko

            Urszula Kowalska

        • Gość z Indii w Klimontowie
          • Gość z Indii w Klimontowie

          •  

            Uczestnicy spotkania wspominają: „Piątek, 9 lutego, tuż przed feriami okazał się dniem wyjątkowym. Naszą szkołę odwiedził egzotyczny gość z Indii z żoną Polką. Podróżnik spotkał się z uczniami klas V-VII szkoły podstawowej oraz z gimnazjalistami (uczestnikami projektu Erasmus+ ”You are not alone!”), aby zaprezentować swój kraj pod wieloma aspektami. Głównym celem spotkania było wzajemne uczenie się kompetencji międzykulturowych oraz tolerancji do innych kultur, religii i światopoglądów. Uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się, że w Indiach ludzie posługują się 22 językami i ponad 300 slangami, czyli Hindusi z południa nie zrozumieją mieszkańców tego samego kraju z północy. Ciekawostką było dla nas, że w Indiach panuje zwyczaj ciągłego obcinania dzieciom włosów do 6-go roku życia, co ma dawać gwarancję gęstych włosów.

            Zobaczyliśmy także typowe stroje męskie i żeńskie wykonane z lnu i jedwabiu. Dowiedzieliśmy się, że pomimo dużych upałów tam panujących, ludziom (zwłaszcza kobietom, które mają suknie z 6 metrów materiału) nie jest w nich gorąco, ponieważ są bardzo przewiewne.

            Podróżnik pokazał nam na prezentacji piękne krajobrazy z Indii oraz zabytkowe budowle. Duże wrażenie wywarły na nas ogromne budynki, które okazały się grobowcami zbudowanymi z białego marmuru.

            Zaproszony gość wyjaśniał nam przekonania religijne i różnice mentalnościowe swoich rodaków, którzy wierzą w reinkarnację, dlatego czczą np. zwierzęta, czy  kamienie. Opowiadał również, jak wygląda wesele w Indiach, na które zaprasza się 1000, a nawet 5000 osób. Młodzi małżonkowie tego dnia siedzą na scenie, przyjmują życzenia i prezenty. Widzieliśmy również na prezentacji, zwierzęta u nas uznawane za dzikie, a tam swobodnie wędrujące na wolności min: tygrysy, słonie, małpy.

            Po spotkaniu, zaproszony gość udzielił jeszcze dodatkowo wywiadu gimnazjalistkom, zaangażowanym w pracę w projekcie Erasmus +, dzięki któremu zgłębiamy takie zagadnienia, jak międzykulturowość, tolerancja, otwartość na świat. Na długo zostanie nam w pamięci to spotkanie, a może dla niektórych będzie to inspiracja do dalszego poznawania tego niezwykłego kraju, gdyż różnorodność wiadomości o tym państwie  została nam tylko zasygnalizowana, a może ktoś kiedyś w przyszłości zechce zobaczyć na własne oczy ten kraj i skonfrontować z  informacjami, które usłyszał w ostatni piątek przed feriami”.

             

            Pedagog szkolny – Anna Głąbicka

            Koordynator projektu Erasmus+   Urszula Kowalska

             

             

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, kiedy możemy wyrazić naszą wdzięczność za trud i oddanie, jakie od nich otrzymujemy.... - to Dzień Babci i Dziadka !!!!

            19 stycznia  w naszej szkole została zorganizowana uroczystość właśnie z tej okazji, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie uczniów klas 0 – 6. Dzieci przygotowały dla nich pod okiem nauczycieli i wychowawców przedstawienie jasełkowe, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.

            Na zaproszonych  gości czekała również kawa, herbata oraz słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

            Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swych wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Nie kryli też swojego wzruszenia.

            Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom upominki.

            To był naprawdę wyjątkowy dzień!

            Szczęśliwe, rozpromienione twarze Babć i Dziadków uświadomiły nam, jak  cenne są wspólnie spędzone chwile.

        • Spotkanie z policjantem
          • Spotkanie z policjantem

          • W dniu 08.02.2018r. na prośbę pedagoga szkolnego Anny Głąbickiej do naszej szkoły przyjechali funkcjonariusze policji z Proszowic. Pogadanka poświęcona była bezpieczeństwu w czasie ferii i przeznaczona dla najmłodszych uczniów od 0 do III klasy Szkoły Podstawowej.

            Dzieci powinny zapamiętać po tym spotkaniu, że bawią się tam, gdzie rodzice wyrazili na to zgodę, a najlepiej pod ich opieką. Zawsze dzieci muszą poinformować rodziców, gdzie i z kim będą się bawić  oraz, że wrócą do domu o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku.

            Dzieci mogły dowiedzieć się również, że nie mogą brać od nieznajomych proponowanych cukierków, batoników, zabawek. Czyli nie mogą i nie powinni ufać obcym, których nie znają.

            Jak również podkreślone zostało, że w zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię należy wchodzić uważnie i spokojnie, rozglądając się. A nigdy nie należy zapominać o elementach odblaskowych – zimą szybko zapada zmrok.

            Pani policjantka ostrzegła dzieci przed niebezpieczną zabawą podczas ferii, np. jeśli chcą dzieci jeździć na łyżwach to muszą pojechać z rodzicami na lodowisko, nigdy na zamarznięte jeziora, rzeki, stawy.

            Na koniec policjanci życzyli wszystkim dzieciom dobrej zabawy i odpoczynku w czasie ferii zimowych i bezpiecznego powrotu do szkoły.

        • Rekrutacja
          • Rekrutacja

          • Harmonogram postępowania rekrutacyjnego oraz uzupełniającego na rok szkolny 2018/2019 do oddziału przedszkolnego oraz do klasy I

            1. W dniach 21-28 II 2018 należy składać deklaracje o kontynuowanie przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym.

            2. W dniach 1-30 III 2018 roku są wydawane i przyjmowane wnioski o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

        • Turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Starosty Proszowickiego
          • Turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Starosty Proszowickiego

          • W dniu 18.01.2018 roku w Nowym Brzesku odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Starosty Powiatu Proszowickiego.
            W pierwszym meczu nasze zawodniczki pokonały drużynę Nowe Brzesko 1  2:0, w drugim meczy pokonały Nowe Brzesko 2 również 2:0, w trzecim spotkaniu pokonały drużynę z Pałecznicy 2:0. Decydujące i najbardziej emocjonujące okazało się stracie z drużyną z Proszowic, pierwszego seta wygrały nasze dziewczęta, w drugim secie lepsze były rywalki i rozstrzygnięcie musiał przynieść trzeci decydujący set. Trzeci, decydujący set toczył się po naszej myśli bo dziewczęta prowadziły już 12:9 ale pojawiły się problemy z przyjęciem zagrywki, przy stanie meczu 12:13 dla rywalek, wzięliśmy jeszcze  "czas na żądanie trenera"  ale niestety, przeciwniczki dalej nękały nas mocną zagrywką  i ostatecznie zwyciężyły 12:15.
            Wielkie brawa dla dziewcząt. Gratulujemy 2 miejsca!
        • WOŚP
          • WOŚP

          • 14 stycznia 2018 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz dwudziesty szósty. Tak ważne wydarzenie nie mogło się obyć bez udziału uczniów z Klimontowa. Pieniądze zbierali uczniowie z klasy III gimnazjum: Natalia Maj, Weronika Molenda, Ala Karbowniczek, Agnieszka Gradzi, Milena Chmielarska oraz Kacper Duraj. Kwestowali w pobliżu Kościoła w Klimontowie, Paleo w Opatkowicach oraz Lewiatana i Biedronki w Proszowicach. Wolontariusze z Klimontowa rozliczyli się około godziny szesnastej w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Największą sumę udało się uzbierać Ali Karbowniczek (ponad sześćset złotych).

            Brawo dla całej szóstki- gratulujemy wzorowej obywatelskiej postawy!heart

        • AKTYWNA ŚWIETLICA - PROSZOWICE
          • AKTYWNA ŚWIETLICA - PROSZOWICE

          •  

            REGULAMIN

            rekrutacji i uczestnictwa w projekcie pn. „Aktywna świetlica - Proszowice”

            realizowanym w ramach w ramach 10 osi priorytetowej wiedza i kompetencje Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020, działanie 10.1 rozwój kształcenia ogólnego, poddziałanie 10.1.3 edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne.

             

            § 1

            Postanowienia ogólne

             

            1. Regulamin określa zasady rekrutacji uczestników do projektu „Aktywna świetlica - Proszowice”, warunki organizacji zajęć, wyjazdów i imprez oraz prawa i obowiązki uczestników projektu.

             

            2. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach 10 osi priorytetowej wiedza i kompetencje Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020, działanie 10.1 rozwój kształcenia ogólnego, poddziałanie 10.1.3 edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne

             

            3. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

            a) „Projekcie” – należy przez to rozumieć projekt pt. „Aktywna świetlica - Proszowice”, realizowany przez Gminę i Miasto Proszowice - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

            b) „Regulaminie” – należy przez to rozumieć Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.

            c) „Uczestniku projektu” - należy przez to rozumieć osobę bezpośrednio korzystającą z udzielanego wsparcia.

            d) skróty zastosowane w regulaminie:

            - PWD-P - Placówka wsparcia dziennego, oddział Proszowice,

            - PWD-KL - Placówka wsparcia dziennego, oddział Klimontów,

            - PWD-KO - Placówka wsparcia dziennego, oddział Kościelec,

            - GP - Gmina Proszowice,

            - MGOPS - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Proszowicach,

            - K - dziewczynka/kobieta,

            - M - chłopiec/mężczyzna.

            4. Wsparcie dzienne dla dzieci oraz ich rodzin poprzez zapewnienie opieki i organizację czasu wolnego oraz zajęć specjalistycznych dla dzieci i młodzieży, w nowo utworzonej Placówce Wsparcia Dziennego w 3 oddziałach na obszarze gminy Proszowice w okresie od 01.01.2018r do 31.12.2019 r.

            § 2

            Formy wsparcia udzielanego uczestnikom

             

            1. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia w okresie od 01.01.2018r. do 31.12.2019r., które obejmuje uczestnictwo w następujących rodzajach zajęć:

             

            1) "Opieka świetlicowa"

            Zostanie utworzona Placówka Wsparcia Dziennego  działająca   w strukturach organizacyjnych MGOPS. Z uwagi na potrzebę działalności placówki możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania beneficjentów ustala się 3 miejsca świadczenia usług PWD (oddziały PWD) tj. PWD-P , PWD-KL, PWD-KO. Oddziały zostaną zlokalizowane w pomieszczeniach szkół podstawowych, które spełniają   wymogi określone dla PWD w przepisach przeciwpożarowych i sanitarnych. Oddziały PWD w każdej z tych miejscowości czynne będą w dni robocze, w godzinach od 13:00 do 17:00 w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2019r. (z przerwą wakacyjną w VII i VIII 2018 oraz w VII i  VIII 2019 ) w ramach zadania dzieci objęte będą opieką świetlicową. Celem zadania jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego po lekcjach w sposób zapewniający możliwość nauki, zabawy i wypoczynku. W ramach opieki świetlicowej dzieci będą odrabiać lekcje z pomocą wychowawcy świetlicy (rozwijanie kompetencji  kluczowej: umiejętność uczenia się), otrzymają  zdrowy ciepły posiłek, będą uczestniczyć w zajęciach świetlicowych oraz w zajęciach opisanych w zadaniu 2 . Po skończonych zajęciach dzieci  będą miały zapewniony dowóz do domu. Na zajęciach będą przekazywane dzieciom treści promujące równość szans i płci oraz niedyskryminacji. W grupie znajdą się dziewczynki i chłopcy w tym mogą to być dzieci niepełnosprawne i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zajęcia odbywać się będą w 7 grupach, 15-osobowych, w tym w PWD-P - 3 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy.

             

            2) "Zajęcia rozwijające"

            Celem zadania jest rozwijanie kompetencji kluczowych dzieci. Uczestnik może wziąć udział we wszystkich rodzajach zajęć z tym, że obowiązkowo w co najmniej dwóch. Zaplanowano następujące zajęcia:

            - Język angielski (kompetencje porozumiewania się w j. obcym). Dzieci na zajęciach będą rozwijać umiejętność praktycznego komunikowania się w j. ang., będą rozwijać ciekawość poznawczą i aktywność intelektualną. Zajęcia odbywać się będą w 7 grupach, 6-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, w tym PWD-P - 3 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Zajęcia muzyczne (świadomość i ekspresja kulturalna). Dzieci na zajęciach będą wyrażać ideę doświadczeń, uczuć i aktywną twórczość za pośrednictwem muzyki i śpiewu. Będą uczyć się pracować w zespole. Przygotują występ na imprezy z zad.4. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach, 10-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Zajęcia ekspresji twórczej (świadomość i ekspresja kulturalna). Dzieci na zajęciach będą rozwijać umiejętność wyrażania swoich uczuć poprzez różne sposoby oraz stopniowe rozwijanie i kształcenie tych umiejętności. Zajęcia mają wyzwalać pozytywne emocje. Zajęcia działają uspokajająco i pobudzają do działania(zajęcia plastyczne, techniczne i teatralno-aktorskie). Zajęcia odbywać się będą w 8 grupach, 6 osobowych, w wymiarze 1godz./tydzień, w tym PWD-P - 4 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Zajęcia matematyczne  (kompetencje matemat. i naukowo techniczne). Dzieci na zajęciach będą rozwijać zdolność wykorzystywania matemat. sposobów myślenia oraz prezentacji, istniejącego zasobu wiedzy do wyjaśniania świata przyrody i stosowania tej wiedzy, rozumienia zmian powodowanych przez działalność ludzką oraz odpowiedzialności obywatelskiej. Zajęcia oparte na metodzie eksperymentu. Zajęcia odbywać się będą w 8 grupach, 6-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, w tym PWD-P - 4 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Samorządność ( kompetencje społeczne i obywatelskie). Pracując w grupie młodzież uczyłaby się samorządności, dawałaby możliwość współdecydowania o sprawach ich dotyczących i brania odpowiedzialności za własne decyzje. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach 10-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Zajęcia komputerowe (kompetencje informatycznych). Dzieci będą rozwijać umiejętność wykorzystywania techn. społeczeństwa informacyjnego w pracy, rozrywce i porozumiewaniu się z uwzględnieniem rozumienia zagrożeń  wynikających ze stosowania TIK. Nauczą się stosować komputer jako wsparcie krytycznego myślenia, kreatywności i innowacji. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach, 10-osobowych,w wymiarze 1 godz./tydzień, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - W celu skuteczniejszego integrowania się i aktywizowania uczestników zorganizowane będą zajęcia sportowo ruchowe dla wszystkich dzieci. Będą one aktywnie spędzać czas jednocześnie poprawiając swoje zdrowie i kondycję fizyczną. W ramach tych zajęć zorganizowane zostaną przejazdy rowerowe po okolicy. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach, 10-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            3) " Pomoc specjalistyczno-profilaktyczna"

            Celem zadania jest zapewnienie specjalistycznej pomocy dzieciom i ich rodzinom poprzez organizację zajęć terapeutycznych, logopedycznych, pedagogicznych oraz z zakresu profilaktyki uzależnień i prozdrowotnej. Zajęcia będą miały charakter grupowy i indywidualny i prowadzone będą w oparciu o indywidualny plan wsparcia dziecka i jego rodziny według diagnozy sporządzanej na bieżąco przez zespół w składzie wychowawca świetlicy, terapeuta, logopeda, pedagog przy stałej współpracy ze szkołą oraz w stałym kontakcie z rodziną dziecka. Specjaliści będą mieli obowiązek informować rodziców/opiekunów o postępach i udzielać im specjalistycznych porad i konsultacji.

            - Terapia pedagogiczna - Zadaniem działania jest stymulowanie i usprawnianie rozwoju zaburzonych funkcji, wyrównywanie braków, eliminowanie niepowodzeń, praca nad poczuciem własnej wartości. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach, 3-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, + 1 godz. na konsultacje z rodziną, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Logopedia - Będzie to profilaktyka i diagnozowanie oraz terapia wad i zaburzeń mowy, stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, usprawnienie techniki czytania i pisania i wdrażanie do twórczej aktywności słownej. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach, 4-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, + 1 godz. na konsultacje z rodziną, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Pedagog - Pedagog będzie miał za zadanie rozpoznawać indywidualne potrzeby dzieci i młodzieży, określać formy i sposoby udzielania pomocy, podejmować działania profilaktyczno-wychowawcze z udziałem rodziców i nauczycieli szkół, planować i koordynować zadania wspólnie z rodzicami i szkołami. Pedagog będzie współpracował z poradnią psychologiczno-pedagogiczną w Proszowicach w sprawach związanych z podopiecznymi i ich rodzinami. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach, 6-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, + 1 godz. na konsultacje z rodziną, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            - Dietetyk - Jego zadaniem jest prowadzenie terapii dietetycznej, zachęcanie do zmiany nawyków żywieniowych, szerzenie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej oraz wspomaganie leczenia dietetycznego wielu chorób. Zajęcia odbywać się będą w 6 grupach, 4-osobowych, w wymiarze 1 godz./tydzień, + 1 godz. na konsultacje z rodziną, w tym PWD-P - 2 grupy, PWD-KL - 2 grupy, PWD-KO - 2 grupy, w okresie od I do VI i od IX do XII 2018 r., od I do VI i od IX do XII 2019 r.

            Dodatkowo w każdym z 3 oddziałów PWD raz w miesiącu odbywać się będą grupowe zajęcia profilaktyczne z możliwością indywidualnych konsultacji:

            - Profilaktyka uzależnień - celem jest ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych oraz ograniczenie rozwoju intensywności używania, podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania tych substancji. 2 godz., x 20 miesięcy w PWD-P, PWD-KL, PWD-KO.

             

            2. Udział w zajęciach wymienionych w § 2 jest bezpłatny.

             

            3. Osoba składająca deklarację uczestnictwa, zobowiązuje się do udziału w zajęciach oraz do nie przerwania uczestnictwa w projekcie bez uzasadnionych powodów.

             

            4. Zajęcia zostaną przeprowadzone przez nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętnościami.

             

            § 3

            Uczestnicy projektu

            Projekt skierowany jest do 105 uczniów, dziewcząt i chłopców w wieku 6-18 lat 3 szkół podstawowych - PWD-P, PWD-KL, PWD-KO prowadzonych przez Gminę i Miasto Proszowice.

            § 4

            Zasady rekrutacji

             

            1. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest czytelne wypełnienie i dostarczenie formularza zgłoszeniowego stanowiącego załącznik nr 1 do regulaminu wraz z załącznikami i złożenie go w sekretariacie szkoły w dniach 2-5 stycznia 2018 r.

            2. Przewiduje się przeprowadzenie rekrutacji uzupełniających w przypadku wystąpienia wolnych miejsc.

            3. Złożone deklaracje są zapisywane w rejestrze prowadzonym przez specjalistę ds. beneficjentów projektu w MGOPS w Proszowicach wg daty wpływu.

            4. Wzór formularza zgłoszeniowego do projektu wraz z załącznikami stanowi zał. nr 1 do regulaminu.

            5. Wzór formularza zgłoszeniowego wraz z załącznikami do pobrania na stronie internetowej placówki.

            6. Odrzucane będą osoby, które:

            a) złożą formularz na innym niż określony w zał. 1 wzorze,

            b) złożą niekompletne lub nieprawidłowe załączniki do formularza zgłoszeniowego,

            c) nieczytelnie wypełnią formularz zgłoszeniowy.

            7. O zakwalifikowaniu do uczestnictwa w projekcie decyduje komisja rekrutacyjna w składzie: specjalista ds. beneficjentów oraz dwóch nauczycieli prowadzących zajęcia w szkole
            w oparciu o kryteria rekrutacji, o których mowa w § 5

            8. Lista osób biorących udział w poszczególnych zajęciach zostanie ogłoszona do dnia 15,01,2018,
             

            § 5

            Kryteria rekrutacji

             

            KRYTERIA DOSTĘPU:

            a)uczeń/uczennica jednej ze szkół: PWD-P, PWD-KL, PWD-KO.

            b) nauczyciel/nauczycielka jednej ze szkół: PWD-P, PWD-KL, PWD-KO.

             

            KRYTERIA SELEKCJI:

            Uczestnik rekrutowany jest do udziału w jednym z 3 oddziałów Placówki Wsparcia Dziennego. Oznacza to że uczestnik może wziąć udział w dowolnych zajęciach w ramach każdego z zadań jednak pod warunkiem zadeklarowania udziału w co najmniej dwóch rodzajów zajęć z zadania 2.

            a) osoba zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczająca wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek określonych w Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa – 15 pkt

            b) osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – 12 pkt

            c) osoba z niepełnosprawnością sprzężoną lub z zaburzeniami psychicznymi – 11 pkt

            d) osoba z niepełnosprawnością intelektualną lub całościowymi zaburzeniami rozwoju – 10 pkt

            e) osoba korzystająca z programu dożywiania – 8 pkt

            f) osoba przebywająca w rodzinie, w której co najmniej jeden z członków ma założoną niebieską kartę – 7 pkt

            g) osoba zdiagnozowana przez pedagoga szkolnego jako osoba o zachowaniach patologicznych lub zagrożona patologią – 6 pkt

            h) płeć K – 5 pkt

            i) osoba, której oboje rodziców lub opiekunów pracują zawodowo – 4pkt

            j) osoba, której jedno z rodziców lub opiekunów pracuje zawodowo – 3pkt

            k) osoba która osiągnęła na świadectwie szkolnym  w roku 2017 średnia ocen powyżej 4,5 – 2pkt

            l) osoba która osiągnęła na świadectwie szkolnym  w roku 2017 średnia ocen poniżej 3 – 2pkt

            m) osoba która osiągnęła na świadectwie szkolnym  w roku 2017 średnia ocen między 3 a 4,49 – 1pkt.

                     W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów o kolejności na liście zakwalifikowanych do danego zadania decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż liczba miejsc utworzona będzie lista rezerwowa. W przypadku rezygnacji z udziału w projekcie rekrutacji będą podlegać chętni według kolejności na liście rezerwowej. Działania podjęte w przypadku braku wystarczającego zainteresowania projektem:

            -zrekrutujemy osoby z innych szkół.

            -ponowimy rekrutację organizując dodatkowe spotkania z rodzicami i nauczycielami.

                     Okres udziału w projekcie może zawierać się w okresie od 01.01.2018r do 31.12.2019r.

            KRYTERIUM PREMIUJĄCE DLA PROJEKTU

            1. Projekt zakłada wsparcie placówki prowadzonej w 2 połączonych formach: opiekuńczej i specjalistycznej.

             

             

                     Wnioskodawca oświadcza, że wsparcie dla rodziny w postaci pomocy w opiece i wychowaniu dzieci w formie placówek wsparcia dziennego odbywać się będzie zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

             

            § 6

            Inne obowiązki uczestników projektu

            1. W celu oceny skuteczności działań podejmowanych w projekcie, uczestnicy są zobowiązani do udziału w systemie monitoringu i ewaluacji.

            2. Uczestnicy projektu zobowiązani są do udzielania informacji na temat realizacji projektu osobom i instytucjom zewnętrznym upoważnionym do przeprowadzania kontroli projektu.

            § 7

            Postanowienia końcowe

            1. Osoba przystępująca do projektu wypełnia deklarację udziału wraz z oświadczeniem stanowiącymi załącznik nr 2 do regulaminu

            2. W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje realizator projektu – Urząd Gminy i Miasta Proszowice, zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi Działania 10 osi priorytetowej wiedza i kompetencje Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020, działanie 10.1 rozwój kształcenia ogólnego, poddziałanie 10.1.3 edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne

            3. Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu wymagają formy pisemnej.

            4. Regulamin obowiązuje w całym okresie realizacji projektu od 01.01.2018r. do 31.12.2019r.

        • Już pływam!
          • Już pływam!

          • Dzieci z klas III-VI Szkoły Podstawowej w Klimontowie uczestniczyły w projekcie "Już pływam". Od października do grudnia w każdy czwartek na basenie w Proszowicach odbywały się zajęcia z nauki pływania. Projekt miał na celu mądre i aktywne zagospodarowanie czasu wolnego uczniów po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Dzieci oswoiły się z wodą, nabyły nowe, cenne umiejętności, a także w sposób zdrowy, przyjemny i pod dobrą opieką spędziły wolny czas. Z wypowiedzi uczniów wynika, że uczestnictwo w projekcie dało im dużo radości i satysfakcji.

            Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

        • Jasełka
          • Jasełka

          • W piątek 22 grudnia  mieliśmy przyjemność obejrzeć blisko godzinne przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów z naszej szkoły, przygotowane wspólnym wysiłkiem wielu nauczycieli: Pani Twardowskiej- Trętko, Pani Lipowieckiej- Gorzkowskiej, Pani Ochęduszko, Pani Kopeć, Pani Sajdak, Pani Przeniosło oraz Pana Dzioby. Kto nie widział- niech żałuje! Zapraszamy do Albumu fograficznego, aby obejrzeć obszerną fotorelację ze spektaklu.

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • Wszyscy uczniowie z Klimontowa byli w mijającym roku bardzo grzeczni, bo 6 XII odwiedził ich wspaniały, prawdziwy święty Mikołaj! Dzieci z młodszych klas otrzymały podarunki wprost z rąk hojnego świętego, natomiast w klasach starszych uczniowie wzajemnie obdarowali się podarunkami. Ponadto klasy I-III wybrały się na mikołajkowy seans do kina Plaza na film pt. "Coco", a uczniowie z klasy VII i gimnazjum na film "Listy do M." w galerii Kazimierz. Z inicjatywny Samorządu w szkole został zorganizowany świąteczny kiermasz zabawek, z którego dochód przeznaczono na Górę Grosza.

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • Z inicjatywy Samorządu Szkolnego dnia 16 XI 2017 roku w naszej szkole zosatały zorganiozowane zabawy andrzejkowe dla najmłodszych dzieci. Głównymi organizatorkami tej uroczystości były: Natalia Maj, Agnieszka Gradzi, Weronika Molenda, Ala Karbowniczek, Oliwia Musiał, Patrycja Bobrowska i Ewelina Bańbuła. W gabinecie logopedycznym urządzono klimatyczny pokój wróżebny, gdzie na dzieci czekały takie atrakcje jak malowanie twarzy, wróżenie z kuli, szukanie drugiej połówki i przepowiadanie przyszłości. Nie zabrakło również słodkości dla najmłodszych.

        • Kościelisko- Biała Szkołą
          • Kościelisko- Biała Szkołą

          • W dniach od 20 do 24 listopada miał miejsce wyjazd uczniów Szkoły Podstawowej klas IV – VII i III Gimnazjum do Kościeliska w ramach akcji „ Biała Szkoła”.

            Dzieci z naszej szkoły miały możliwość uczestniczyć w zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz różnego rodzaju aktywnościach plastyczno-technicznych zorganizowanych przy współudziale z wychowawcami tamtejszego ośrodka Wczasów Dziecięcych.

            Plan zajęć obejmował m.in. zwiedzanie Wadowic szlakiem Karola Wojtyły, gdzie dzieci mogły zapoznać się z historią Wadowic oraz zwiedzić muzeum poświęcone życiu i pracy Ojca Św. Jana Pawła II. Duże wrażenie wywarły na zwiedzających pamiątki jak i możliwość poznania mało znanych faktów historycznych związanych z życiem i działalnością młodego Karola Wojtyły. Zwieńczeniem udanego pobytu była wizyta w jednej z kawiarenek i degustacja „ papieskich kremówek”.

            W dalszą drogę udaliśmy się już do miejsca docelowego naszego wyjazdu – Domu Wczasów Dziecięcych „Pałacu Tatrzańskiego”.

            Cały pobyt w ośrodku był dostosowany do wcześniej zaplanowanego programu zajęć.

            Program obejmował:

            • Podążanie wybranymi szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego.
            • Pobyt na termach w Chochołowie.
            • Zwiedzanie obiektu sportowego- Wielka Krokiew.
            • Wyjazd na Gubałówkę i powrót pieszo przez Butorowy Wierch.

            Napięty program pozwalał mimo wszystko na różnego rodzaju aktywności artystyczne organizowane na terenie ośrodka. Dużym zainteresowaniem okazało się malowanie na szkle. Dzieci pomimo znacznego stopnia trudności oddawały się z pasją temu projektowi, czego wyrazem są piękne prace.

            Niektóre zajęcia w ośrodku powiązane były ze zdobywaniem wiadomości na temat tamtejszego folkloru, zwyczajów i obrzędów. Podczas wieczornych spotkań uczestnicy mogli zaprezentować własną twórczość artystyczną. Dużym zaskoczeniem dla wychowawców była odwaga i pomysłowość w prezentacji przygotowanych wystąpień. Podczas jednego z wieczorów przygotowane były zabawy związane z obchodzeniem „Obrzędów Andrzejkowych”. Nie zabrakło też dyskotek oraz gier i zabaw integrujących grupę. Miłą niespodzianką przygotowaną dla nas było ognisko oraz zabawy na śniegu.

            Wszyscy uczestnicy wyjazdu na długo zapamiętają klimat oraz widoki, jakie mogliśmy podziwiać, w trakcie pobytu w Kościelisku.

            Anna Głąbicka, Zofia Pomykalska, Anna  Grzybowska,

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • Najważniejsze polskie święto państwowe 11 listopada jest corocznie w naszej szkole celebrowane bardzo uroczyście. Uczniowie wzięli udział w patriotycznej akademii, podczas której przypomniane zostały okoliczności utraty przez nasz kraj niepodległości oraz droga do jej odzyskania w 1918 roku. Historia Polski została zaprezentowana w bardzo ciekawy sposób, za pomocą wierszy i pieśni patrotycznych. Wystąpili głównie nuczniowie ze szkoły podstawowej, natomiast funkcje konferansjerów pełnili Natalia Maj i Oskar Kot. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli również w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Proszowicach. Fotorelacja w Albumie Fotograficznym.

        • Konkurs recytatorski im. L.H.Morstina
          • Konkurs recytatorski im. L.H.Morstina

          • Cztery uczennice ze szkoły podstawowej i dwie z gimnazjum reprezentowały Klimontów w kolejnej odsłonie Konkursu Recytatorskiego i. L.H.Morstina. Z publicznym prezentowaniem poezji zmierzyły się: Karolinka Gołdyn, Dominika Ryńca, Justynka Fryt, Karolinka Kapusta, Natalia Maj i Milena Chmielarska. W kategorii szkół podstawowych Karolina Kapusta uzyskała II, a Karolinka Gołdyn III miejsce. Wśród gimnazjalistów miejsce na podium (II) wywalczyła Natalia Maj. Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich naszych recytatorów. Gratulujemy nie tylko sukcesów, ale prezede wszystkim odwagi i ambicji.

        • Zaprogramowani na czytanie
          • Zaprogramowani na czytanie

          • W "Albumie fotograficznym" można obejrzeć zdjęcia z warsztatów czytelniczych, które odbyły się 31 października w klasie VI i VII. Zajęcia zostały poprowadzone w oparciu o teksty "Bajek robotów" Stanisława Lema. Uczniowie, po zapoznaniu się z tekstami, wcielili się w role scenarzystów, scenografów i aktorów. Warsztaty zostały przeprowadzone dzięki uprzejmości Pani Haliny Rokity z Biblioteki Publicznej w Ostrowie.

        • Międzynarodowe Targi Książki
          • Międzynarodowe Targi Książki

          • W dniach 26-29 października odbyły się w Krakowie Międzynarodowe Targi Książki. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział uczniowie z naszej szkoły- przedstawiciele klasy VII SP oraz II i III gimnazjum. Targi zaskoczyły nas przede wszystkim zatłoczeniem. Wydawałoby się, że w dobie mediów elektronicznych zainteresowanie książką jest niewielkie. Nic bardziej mylnego! Samo wejście na teren targów wymagało półgodzinnego stania w kolejce. W środku- mnóstwo książek i mnóstwo ludzi. Uczta dla miłośników literatury. Nasi uczniowie mieli okazję spotkać tak sławne osoby jak np. Wojciech Cejrowski, Anna Łacina albo Magdalena Witkiewicz. Można było uzyskać autograf albo zrobić sobie pamiątkową fotografię. Targi to także prawdziwa pokusa dla portfela- większość uczestników wycieczki kupiła sobie choć jedną ksiażkę.

            Organizatorzy zadbali, aby impreza była atrakcyjna dla odwiedzajacych. Po terenie targów chodzili przebierańcy wystylizowani na bohaterów książek, rozdawano gadżety firm wydawniczych oraz organizowano otwarte warsztaty i spotkania autorskie.

        • Spotkanie projektowe w szkole: You are not alone
          • Spotkanie projektowe w szkole: You are not alone

          • W połowie października 2017r. odbyło się w szkole spotkanie w ramach realizacji projektu ERASMUS+. Miało ono niecodzienny charakter, ponieważ wśród zaproszonych gości była rodzina z Ukrainy, która przybyła do Polski  z terenów objętych obecnie działaniami wojennymi na wschodzie kraju.

            W spotkaniu uczestniczyli Gospodarze: Pani Dyrektor - Elżbieta Kocierz, koordynator projektu -  Urszula Kowalska, historyk - Marta Pasternak, pedagog szkolny - Anna Głąbicka oraz  uczniowie II 
            i III klasy Gimnazjum oraz Goście. W śród mich rodzina z Ukrainy, chłopiec, który często podróżuje do Sanów Zjednoczonych oraz absolwentki naszego Gimnazjum,  obecnie uczennice krakowskich szkół średnich. Zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych  powitała  pani dyrektor oraz pani koordynator, która  zaprezentowała realizację projektu Erasmus +. W ten sposób goście poznali w krótkim zarysie specyfikę naszej pracy w międzynarodowym projekcie zrzeszającym Polaków, Hiszpanów, Portugalczyków, Holendrów i Włochów. Miłym akcentem był taniec nazywany „Belgijką”, który wykonali uczniowie naszej szkoły aktywnie pracujący w projekcie YOU ARE NOT ALONE!. Był to dobry początek, ponieważ spotkanie miało charakter integracyjny.  Nie zabrakło też wspomnień z realizacji polsko – ukraińskiego projektu, który odbył się klika lat temu w naszej szkole. Dzięki temu uczniowie z Klimontowa mogli wyjechać na Ukrainę, a ukraińscy partnerzy przyjechać do naszego kraju.  Okazało się również, że ksiądz Krzysztof Sochacki służył jako duszpasterz misyjny w parafii na Ukrainie, z której pochodzi zaproszona rodzina.

            Uczestnicy spotkania relacjonują:

            „Następnie udaliśmy się do sali lekcyjnej w której mogliśmy obejrzeć film ze spotkania wszystkich partnerów w naszej szkole oraz materiały i pamiątki związane z realizacją projektu. Nasze zainteresowanie wzbudził chłopiec z Ukrainy, który zaczął opowiadać
            o trudnym życiu na Ukrainie oraz o przeżyciach i doświadczeniach z pobytu w Polsce. Wszyscy słuchali go z dużym zaciekawieniem i podziwem, że w tak krótkim czasie nauczył się pięknie posługiwać językiem polskim. Oczywiście jemu i Danielowi ( który często bywa w USA ) chcieliśmy zadać jak najwięcej pytań. Atmosfera spotkania była miła, można było się poczęstować smakołykami przygotowanym przez uczniów lub wybrać coś
            z cateringu. W trakcie spotkania wpisywaliśmy się do albumu „European Challenges”, oglądaliśmy pamiątki z Ukrainy oraz z projektu, a przede wszystkim dużo rozmawialiśmy na tematy, które nas najbardziej interesowały, czyli o życiu na Ukrainie oraz w Stanach Zjednoczonych. Nie zabrakło wspomnień z wymiany projektowej w Hiszpanii. Uczestnicy tego spotkania, które odbyło się w marcu bieżącego roku chętnie podzielili się swoimi wrażeniami i nowymi doświadczeniami”.

            Z rozmów oraz relacji uczestników wynika, że spotkanie było bardzo owocne dla uczniów, nauczycieli, rodziców, zagranicznych gości oraz absolwentów naszej szkoły reprezentujących obecnie licea w Krakowie. Wszyscy uczyliśmy się tolerancji, wzajemnego zrozumienia oraz otwartości na problemy innych.  Pamiętajmy, że żyjemy wśród ludzi, którym możemy pomóc, ale jednocześnie są sytuacje życiowe, w których sami oczekujemy pomocy od innych.  Hasło naszego projektu YOU ARE NOT ALONE!/NIE JESTEŚ SAM! jest cały czas aktualne i skłania nas do refleksji.

            Anna Głąbicka – pedagog szkolny

            Urszula Kowalska – koordynator projektu

             

        • Wycieczka do teatru
          • Wycieczka do teatru

          •  Czterdziestu sześciu uczniów Szkoły Podstawowej w Klimontowie długo będzie wspominać 27 października 2017r. dzięki atrakcyjnej wycieczce do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl pt. ,, Pyza na polskich dróżkach”. Była to forma realizacji zadania projektowego EXPLORE POLISH CULTURE/POZNAJ POLSKĄ KULTURĘ z projektu Erasmus+.

            Przedstawienie było bardzo dynamiczne z dużą ilością tańca i śpiewów. Wędrówki rezolutnej Pyzy bawiły  i uczyły wszystkich. Publiczność miała okazję podziwiać piękno ojczystego kraju, poznawać różne regiony Polski od Warszawy przez Mazury i Kujawy do Gdańska i Szczecina, a potem od Kruszwicy i Poznania.  Poprzez żywieckie pagórki do górali      ,, spod samiuśkich Tatr ” i wreszcie przez Wadowice do Krakowa, gdzie Pyza spotkała Lajkonika i postanowiła tam zamieszkać. Widzowie przypomnieli sobie polskie legendy, poznali zwyczaje, tradycje i  barwne stroje ludowe. W pamięci publiczności pozostanie dobra atmosfera podczas spektaklu i  wspaniała gra aktorów. Młodzi uczestnicy spektaklu wspominają również, że aktorzy często schodzili ze sceny i podchodzili do widzów, co wywoływało niemałe okrzyki.

            Widowisko oparte na poemacie Hanny Januszkiewicz i ludowych piosenkach, pochodzących z różnych regionów kraju jest barwną, roztańczoną i rozśpiewaną lekcją polskiej geografii, historii i przyrody.

            Po  takiej lekcji trzeba odpocząć, uczestnicy wycieczki uczynili to w największej w Krakowie sali zabaw w Centrum Rozrywki „Leopark”  w Bonarce. Uczniowie mogli  tam odpoczywać i bawić się do woli na ogromnych zjeżdżalniach, na profesjonalnych trampolinach i w labiryntach z przeszkodami. Mieli możliwość wypróbować armatki pneumatyczne, wziąć udział w wyścigu gokartowym oraz w wielu innych wspaniałych atrakcjach. Uczniowie wrócili do Klimontowa zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i jak sami twierdzą: ,, chcieliby jeszcze kiedyś wziąć udział w takiej wycieczce”, w której nauka łączy się z dobrą zabawą i aktywnym spędzaniem czasu.

             

            Koordynator projektu – Urszula Kowalska

            Opiekunowie: Edyta Twardowska-Trętko, Agnieszka Paliga, Łukasz Dzioba

        • Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń
          • Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń

          • Uczniowie z klasy VII oraz II gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia w  warsztatach chemicznych zorganizowanych na terenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Po zajęciach uczniowie z przewodnikiem zwiedzali ogród, poznając różne fizyczne zagadnienia w praktyce. Mimo jesiennego chłodu wycieczka okazała się bardzo udana.