Lista dzieci zakwalifikowanych do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej
w Klimontowie:
1. Baran Krzysztof
2. Bielecka Milena
3. Dąbek Zofia
4. Kwiecień Kuba
5. Mazurek Kaja
6. Płaneta Michał
7. Sobolewski Marcel
8. Wójcik Oliwier
Konkurs recytatorski
Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach zorganizowało w marcu 2021 roku konkurs recytatorski "Oczarowani bajką" on-line. Wzięli w nim udział również recytatorzy z naszej szkoły. Uczennica klasy I, Laura Kuczwalska, okazała się najlepsza spośród 68 uczestników w kategorii klas młodszych! Wyróżnione zostały ponadto dwie inne dziewczynki reprezentujące szkołę w Klimontowie: Kinga Karbowniczek (klasa I) oraz Alicja Motłoch (klasa IV). Serdecznie gratulujemy laureatkom, ale jesteśmy dumni ze wszystkich dzieci, które przygotowały się do konkursu. Wielkie brawa!
Działania projektowe
DZIAŁANIA PROJEKTOWE
Our life in our hands! / Nasze życie w naszych rękach!
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już od kilku miesięcy realizują międzynarodowy projekt Erasmus+ przy współpracy ze szkołami z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Litwy i Chorwacji. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw ekologicznych, dbałość o środowisko naturalne i przeciwdziałanie szybko postępującym zmianom klimatycznym na naszej planecie. Ponadto, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz użycia technik informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
W ostatnim czasie dzieci z klas I – III brały udział w warsztatach projektowych, które miały na celu pogłębienie ich wiedzy oraz kształtowanie nawyków ekologicznych w codziennym życiu.
Uczniowie klasy III bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach „Open your mind!” na temat naszej planety. Poszerzyli też swoje wiadomości o innych planetach w Układzie Słonecznym oraz warunkach tam panujących. Dowiedzieli się, że Ziemia jest wyjątkowa, ponieważ panują na niej warunki sprzyjające rozwijaniu się życia w przeciwieństwie do innych planet. Zapoznali się ze zjawiskiem ruchu obrotowego Ziemi, który powoduje, że mamy dzień i noc oraz zjawiskiem ruchu obiegowego naszej planety wokół Słońca powodującego zmianę pór roku na półkuli północnej i południowej. Do tego celu dzieci wykorzystały tellurium (pomoc dydaktyczna pozwalająca odtworzyć ruchy ciał niebieskich), aby lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące na Ziemi i w kosmosie. Warto wspomnieć, że papier i plastik użyte do wytworzenia tej pomocy naukowej pochodzą w 100% z recyklingu.
Szczególną uwagę zwróciliśmy na wielką potrzebę ochrony Ziemi i wszelkich form życia na niej istniejących, począwszy od roślin i zwierząt, a skończywszy na człowieku. Aby nasze życie dalej mogło się dobrze rozwijać, potrzebujemy czystego powietrza, wody i gleby. Ekspansywna działalność człowieka powoduje zanieczyszczenia, efekt cieplarniany oraz zmiany klimatyczne na naszej planecie. W ostatnim czasie zachodzą one bardzo szybko i powodują problemy i zagrożenia (choroby, smog, wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt, ekstremalne zjawiska, susze, pożary, powodzie, huragany, trąby powietrzne, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów oraz zalewanie terenów nadbrzeżnych).
Chcemy wspólnie temu zaradzić i chronić środowisko naturalne. Podjęliśmy wiele działań, które mają na celu podnoszenie świadomości ekologicznej całej społeczności szkolnej. Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję zbierania plastikowych nakrętek w celu ich recyklingu. Uczniowie sporządzili wspólną listę Co ja mogę zrobić, aby chronić środowisko naturalne. Jest ona dostępna dla wszystkich na stronie internetowej szkoły, każdy może dodać swój pomysł i według niej postępować:
https://docs.google.com/document/d/19ahkKvip4OBq9QH3crEG_Xg5kE87chkSKQIN6UJRKUA/edit
Wspólnie z partnerami projektu tworzymy prezentację multimedialną składającą się z plakatów utworzonych w programie Canva promujących działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego:
Tworzymy wspólną wystawę cyfrową zawierającą zdjęcia prac wykonanych przez uczniów na lekcjach plastyki Our life in our hands! Erasmus+ promującą program i projekt:
https://photos.app.goo.gl/rmBNHLEtrgcNR4UDA
Powstaje wspólny opis warunków pogodowych panujących w następujących po sobie porach roku we wszystkich krajach partnerskich. Opisujemy również zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych zachodzących w ostatnim czasie:
https://docs.google.com/document/d/1Paluy8q5kw0F01PkBBriQMg9FuEVcXwtvwZ_JDwQ730/edit?usp=sharing
Zachęcamy uczniów do wykorzystania materiałów wtórnych (papier, plastik, tekstylia, ozdoby, niepotrzebne materiały). Dzięki temu powstają zabawki, dekoracje, kartki świąteczne. Dzieci z klas I –III bardzo aktywnie włączyły się do realizacji zadań projektowych na zajęciach w szkole. Natomiast uczniowie starsi, pracując zdalnie, też wykonują zadania i przesyłają zdjęcia z przeprowadzonych działań (zbieranie nakrętek, obserwacje przyrody, obserwacje zmieniającej się pogody, prace porządkowe, prace techniczne oraz plastyczne z wykorzystaniem materiałów wtórnych, plakaty).
W szkole został urządzony Kącik Ekologiczny (Eco-Club, Eco-Corner), który służy uczniom do spotkań projektowych, tworzenia materiałów, eksponowania prac wykonanych przez uczniów, zapoznania się z zagadnieniami edukacji ekologicznej, wymiany doświadczeń i pomysłów do dalszej realizacji wspólnego, międzynarodowego przedsięwzięcia Erasmus+. Jesteśmy przekonani, że podjęte działania przynoszą pozytywne efekty w myśl hasła przewodniego projektu „Our life in our hands! / Nasze życie w naszych rękach!
Koordynator projektu – Urszula Kowalska
Przerwa świąteczna
Poniedziałek 29 III 2021 roku będzie ostatnim dniem przed Świętami Wielkanocnymi, w którym odbywać się będą zajęcia dydaktyczne. Wtorek i środa (30 III, 1 IV) będą wolne od zajęć dydaktycznych i w tych dniach nie będzie zdalnych lekcji, natomiast istnieje możliwość skorzystania z zajęć opiekuńczych.
Konkurs wielkanocny
1. Szkolny konkurs na najładniejszą pisankę wielkanocną.
2. Celem konkursu jest
- zachęcenie uczniów do realizacji swoich pomysłów technicznych,
-. doskonalenie umiejętności plastycznych i technicznych, rozwijanie wyobraźni.
3. Udział w konkursie może wziąć każdy uczeń
4. Konkurs przeprowadzony jest w dwóch kategoriach:
uczniowie klas I - III
uczniowie klas IV - VIII
5. Uczestnicy wykonują prace dowolną techniką.. Praca musi być wykonana samodzielnie z ekologicznych materiałów
6. Należy zrobić zdjęcie pisanki przysłać na adres gosia776@o2.pl w terminie do 25 marca br.
Rekrutacja do klasy I
W dniu 01.03.2021 został uruchomiony system rekrutacyjny w szkołach podstawowych. Rodzice mogą złożyć wniosek o przyjęcie kandydata do klasy pierwszej za pośrednictwem strony enabor.proszowice.pl od 01.03.2021 do 31.03.2021W przypadku problemów ze złożeniem wniosków w zakładce POMOC znajduje się instrukcja do złożenia wniosku https://enabor.proszowice.pl/content/help lub można zgłosić się do Urzędu Gminy w Proszowicach.
Archiwum Aktualności