Ziemia Proszowicka i położona na niej wieś Klimontów to miejsce, które charakteryzuje się wieloma wydarzeniami i faktami związanymi z dziejami naszej Ojczyzny.
Niewątpliwie należy do nich fakt istnienia w Klimontowie lotniska polowego w pierwszych dniach II wojny światowej. Stacjonowali tu lotnicy 24 Eskadry Pułku Lotniczego. Miejscem było pole i łąki koniczyny. Przez kilka dni lotnicy organizowali działania bojowe i rozpoznawcze polegające na ataku na wojska niemieckie i odpieraniu ich uderzeń, co miało doprowadzić do rozbicia wojsk wroga. Nasi lotnicy wykonywali loty m.in. w okolice Częstochowy, Katowic i dalej na południe kraju. Dysponowali samolotami typu „Karaś”. Były to 3 osobowe maszyny, które mogły przenosić 700 kg bomb, a ich prędkość mogła osiągać 319 km/h. Ich uzbrojenie stanowiły ponadto 3 karabiny maszynowe. Bazę tzw. rzutu kołowego stanowił także dwór w Klimontowie wraz z otaczającym go parkiem oraz budynkami gospodarczymi i magazynami. Wyżsi stopniem lotnicy i dowódcy otrzymali zakwaterowanie w dworze oraz niedaleko położonej szkole, a szeregowi w gospodarstwach chłopskich.
3 września czyli 3 dzień wojny zakończył się tragicznie dla załogi jednego z „Karasiów”. Samolot został zestrzelony nad Orawą. Śmierć ponieśli ppor. Tadeusz Prędecki i kpr. Rudolf Widuch. Pilot wyskoczył spadochronem, wylądował na polu, ale ciężko ranny trafił do aresztu a resztę wojny spędził w obozach jenieckich.
Dnia 3 września w niedzielne popołudnie piloci po otrzymaniu rozkazu opuścili Klimontów, zostawiając 60 bomb, które wcześniej zakopali, mając nadzieję na wykorzystanie ich w dalszych działaniach wojennych.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Klimontowie popiera pomysł pań z KGW na budowę pomnika upamiętniającego lotnisko polowe w Klimontowie. Dyrekcja i nauczyciele bardzo chętnie zaangażują się wraz z uczniami w pomoc i realizację tego projektu.
23 sierpnia 2020 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu, które odbyło się w remizie OSP w Klimontowie. Miało ono na celu prezentację projektu budowy pomnika upamiętniającego to historyczne wydarzenie oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w realizację tego projektu. Na spotkaniu, w którym brał udział pan Burmistrz Grzegorz Cichy, został przedstawiony rys historyczny tego wydarzenia oraz zaprezentowany projekt pomnika, który będzie usytuowany przed budynkiem remizy OSP.
Marta Pasternak