• Międzynarodowe spotkanie Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Klimontowie
     • Międzynarodowe spotkanie Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Klimontowie

     • Zagraniczne delegacje składające się z dyrektorów szkół, koordynatorów i nauczycieli  z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Litwy i Chorwacji gościły w Szkole Podstawowej w Klimontowie w dniach 11–15.10.2021r. Międzynarodowe spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Erasmus+  Our life in our hands!/Nasze życie w naszych rękach! Była to pierwsza wizyta projektowa, która odbyła się po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Dwa poprzednie spotkania projektowe były przeprowadzone wirtualnie (online). Projekt jest realizowany przez uczniów i nauczycieli z sześciu krajów europejskich w latach 2020 – 2023. Nasza szkoła jest koordynatorem głównym tego projektu.

       

      W uroczystości przywitania gości w szkole wziął udział Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice, Grzegorz Cichy, Dyrektor Centrum Obsługi Oświaty, Marzena Migas, Sekretarz Gminy i Miasta Proszowice, Magdalena Koperczak-Basta, Przewodniczący Komisji Oświaty i Polityki Społecznej, Mieczysław Krzynówek, Główna Księgowa Centrum Obsługi Oświaty, Agnieszka Borzemska, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Proszowice, Sołtys Klimontowa, Joanna Piwowarska oraz zaproszeni goście. Licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz Rodzice naszych wychowanków. Dyrektor szkoły, Elżbieta Kocierz przywitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość.

       

      Głównym zadaniem realizowanego projektu Erasmus+ jest edukacja ekologiczna i językowa uczniów. Pracując razem z partnerami, pragniemy troszczyć się o środowisko naturalne i chronić naszą planetę, Ziemię. Wierzymy, że możemy to robić razem.

      Wszyscy obecni obejrzeli z zaciekawieniem przedstawienie o tematyce ekologicznej Ratujmy Ziemię razem! w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

       

          https://drive.google.com/file/d/1qOLex1bTW8sAURZAmGmTyOrP3lY_J-nH/view?usp=sharing     

           

      Młodzi artyści występujący w przedstawieniu dali nam nadzieję, że nasza planeta może być czysta, zadbana i bezpieczna. Ratujmy Ziemię razem! To od nas wszystko zależy. Nasze życie jest w naszych rękach!

      Przybyłe delegacje brały udział w sadzeniu drzewka (Paulownia) zwanego drzewem tlenowym, jako symbolu wspólnej troski o stan środowiska naturalnego. Uczestnicy spotkania mieli też okazję obserwować zajęcia edukacyjne w Oddziale Przedszkolnym oraz w każdej klasie naszej szkoły. Prezentowane zajęcia dotyczyły tematyki ochrony środowiska naturalnego, prawidłowego segregowania odpadów, wykorzystania materiałów wtórnych, zmniejszenia ilości użycia plastiku, stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE) w codziennym życiu, oszczędnego wykorzystania surowców naturalnych i wytwarzanej energii. Uczniowie, którzy biorą aktywny udział w realizowanym projekcie,  przedstawili swoją działalność projektową, urządzony w szkole Kącik Ekologiczny oraz zaprezentowali wystawę prac artystycznych wykonanych w myśl zasady 3R, polegającej na ograniczeniu zużycia materiałów, ponownym ich używaniu i przetwarzaniu. Samodzielnie wykonane przez naszych uczniów, nauczycieli i rodziców  prace rękodzielnicze zostały podarowane zagranicznym gościom, jako upominki, które zabrali do swoich szkół.

      Podjęte przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły działania  przyczyniają się w znacznym stopniu do oszczędzania energii i surowców. Uczą jak żyć w zgodzie z naturą, być przyjaznym dla otaczającego nas środowiska i prowadzić zdrowy tryb życia. Zaprezentowane metody i techniki pracy projektowej były bardzo dobrą  okazją do wymiany doświadczeń oraz przedmiotem dyskusji nauczycieli na temat ciekawych i efektywnych  metod i form pracy z uczniami w szkołach partnerskich.      

                                  

       

      W kolejnych dniach nasi Goście uczestniczyli w licznych szkoleniach i prelekcjach. Odwiedzili, między innymi, Instytut Nauk o Środowisku i Centrum Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wzięli udział w prezentacji łodzi i samolotu zasilanego energią słoneczną, które zostały skonstruowane przez studentów AGH w Krakowie i nagrodzone w międzynarodowych konkursach.

      Uczestnicy spotkania brali udział w szkoleniach metodycznych oraz warsztatach ekologicznych na temat ochrony środowiska naturalnego.

      Ponadto, zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, Collegium Maius UJ oraz Rynek Główny w Krakowie. Odwiedzili też obóz koncentracyjny Auschwitz oraz zabytkową kopalnię soli w Wieliczce.

       

      Podczas uroczystego spotkania w szkole odbyło się również  Ślubowanie Klasy I. Dzieci zostały pasowane na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej w Klimontowie przez dyrektora szkoły, Elżbietę Kocierz oraz Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice, Grzegorza Cichego.

       

      Jesteśmy przekonani, że podjęte działania przyczyniają się do podnoszenia świadomości ekologicznej naszych uczniów oraz większej odpowiedzialności za stan naszej planety. Jest to również bardzo dobra okazja doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim w celach komunikacyjnych, ponieważ nasi uczniowie będą mieć możliwość uczestniczenia w spotkaniach projektowych w innych szkołach partnerskich. W następnym roku odbędą się wizyty uczniów i nauczycieli w Hiszpanii i Portugalii, a w kolejnych latach w szkole chorwackiej i litewskiej.

       

    • Odkrywamy Małopolskę- Krynica
     • Odkrywamy Małopolskę- Krynica

     • Województwo Małopolskie wspólnie z małopolskimi Gminami  realizuje projekt pn. „Odkrywam Małopolskę”, którego celem jest umożliwienie uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udziału w zorganizowanych wycieczkach szkolnych. W roku szkolnym 2021/2022 beneficjentem projektu jest między innymi Szkoła Podstawowa w Klimontowie. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

      14 października uczniowie z klas IV-VIII z Klimontowa uczestniczyli w wycieczce do Krynicy, realizowanej w ramach projektu. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny i starannie zaplanowany, dzięki czemu wyprawę można uznać za wartościową i ciekawą dla młodzieży. Przez cały czas uczniom i nauczycielom towarzyszyła Pani przewodnik, która w interesujący sposób przekazywała informacje o  walorach Krynicy. 

      • Wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, platforma widokowa na Jaworzynie, zjazd kolejką do Czarnego Potoku.
      • Posiłek regeneracyjny- obiad.
      • Spacer po Krynicy
      • Pijalnia Główna wód mineralnych w centrum Krynicy, u stóp Góry Parkowej.
      • Wjazd kolejką na stację górną Słotwiny Arena
      • Spacer w Koronach Drzew- wieża widokowa.

      Większość uczniów po raz pierwszy odwiedziła te rejony i było to dla nich prawdziwe „Odkrywanie Małopolski”. Wszystkich zachwyciły przepiękne krajobrazy w tonacji jesiennej, które tym bardziej cieszyły młodych turystów, że aura sprzyjała, a słońce towarzyszyło im przez cały dzień. 

      Zachęcamy do oglądania zdjęć w Albumie Fotograficznym.

       

      Projekt „Odkrywamy Małopolskę” stanowi element wsparcia turystyki szkolnej osłabionej w wyniku pandemii . Dzięki projektowi „Odkrywam Małopolskę” dzieci i młodzież ze szkół podstawowych mogą wziąć udział w wycieczkach, podczas których poznają wspaniałe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu.

      Pozostałe cele realizacji Projektu to promocja Małopolski jako miejsca bogatego w atrakcje turystyczne i przyjaznego dla uprawiania turystyki aktywnej oraz różnych form rekreacji i sportu, kształtowanie i zaspokajanie potrzeb poznawczych, rozwój zainteresowań i uzdolnień, upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody, a także zachęcenie do aktywnych form spędzania czasu, poprawa kondycji oraz podniesienie ogólnej sprawności.

       

    • Wycieczki
     • Wycieczki

     • Choć od początku roku szkolnego nie upłynęły nawet dwa miesiące, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Klimontowie uczestniczyli już w wielu ciekawych wycieczkach. Były to zarówno wyprawy o charakterze kulturalnym, przyrodniczym, jak i turystyczno- krajoznawcze.

      • Klasa IV i V w czwartek 23 września z p. Martą Pasternak i p. Joanną Lipowiecką- Gorzkowską odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie oraz Katedrę na Wawelu.
      • W piątek 17 września klasy I i II pod opieką p. Karoliny Klimas i p. Elżbiety Kopeć wybrały się do pasieki w Nowym Brzesku prowadzonej przez P. Wiolettę i Marcina Adamków.
      • 17 września po południu klasy VI-VIII pojechały do kina, aby obejrzeć młodzieżowy film polski pt. „Czarny Młyn”.
      • 14 października uczniowie z klas IV-VIII pojechali na cały dzień do Krynicy. Uczniom na wycieczce towarzyszyły: Pani Barbara Szkwarkowska, Pani Joanna Gorzkowska, Pani Renata Pawłowska, Pani Anna Głąbicka oraz Pani Magdalena Paterek.