• Wycieczka do Oświęcimia

• WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

"Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił."

Edmund Burke

W ramach małopolskiego projektu wsparcia turystyki szkolnej „Odkrywam Małopolskę” 22 września 2020 roku uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły wraz z zaprzyjaźnionymi kolegami ze Szkoły Podstawowej w Żębocinie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii - wycieczce do Oświęcimia. Celem wyjazdu było zwiedzanie obozów zagłady Auschwitz, Birkenau i Monowitz (polskie nazwy Oświęcim, Brzezinka i Monowice), zespołu niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, istniejących w latach 1940–1945, symbolu Holocaustu - określanych mianem „fabryki śmierci”. Jedynego obozu koncentracyjnego znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców - wywołało silne emocje wśród uczniów. Opowieści przewodników Muzeum, m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach dopełniły obrazu okrucieństwa II wojny światowej.TEN dzień i TO miejsce na długo zapadną w pamięć uczestnikom. Każdy opuszczał były obóz zagłady w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji.Następnym punktem programu wycieczki była wizyta w murach średniowiecznego zamku w Oświęcimiu. Po obejrzeniu krótkiego filmu przybliżającego uczniom walkę o niepodległość naszej Ojczyzny w 1918 roku, cała grupa udała się do podziemnych tuneli pod zamkiem,by zwiedzić interaktywną trasę historyczną i uczestniczyć w „Grze o Niepodległą”.Składamy serdeczne podziękowania panu Burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice Grzegorzowi Cichemu za finansowe wsparcie oraz Panu Jackowi Fortunie za profesjonalne zorganizowanie naszej wycieczki.