DZIAŁANIA PROJEKTOWE
Our life in our hands! / Nasze życie w naszych rękach!
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już od kilku miesięcy realizują międzynarodowy projekt Erasmus+ przy współpracy ze szkołami z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Litwy i Chorwacji. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw ekologicznych, dbałość o środowisko naturalne i przeciwdziałanie szybko postępującym zmianom klimatycznym na naszej planecie. Ponadto, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz użycia technik informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
W ostatnim czasie dzieci z klas I – III brały udział w warsztatach projektowych, które miały na celu pogłębienie ich wiedzy oraz kształtowanie nawyków ekologicznych w codziennym życiu.
Uczniowie klasy III bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach „Open your mind!” na temat naszej planety. Poszerzyli też swoje wiadomości o innych planetach w Układzie Słonecznym oraz warunkach tam panujących. Dowiedzieli się, że Ziemia jest wyjątkowa, ponieważ panują na niej warunki sprzyjające rozwijaniu się życia w przeciwieństwie do innych planet. Zapoznali się ze zjawiskiem ruchu obrotowego Ziemi, który powoduje, że mamy dzień i noc oraz zjawiskiem ruchu obiegowego naszej planety wokół Słońca powodującego zmianę pór roku na półkuli północnej i południowej. Do tego celu dzieci wykorzystały tellurium (pomoc dydaktyczna pozwalająca odtworzyć ruchy ciał niebieskich), aby lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące na Ziemi i w kosmosie. Warto wspomnieć, że papier i plastik użyte do wytworzenia tej pomocy naukowej pochodzą w 100% z recyklingu.
Szczególną uwagę zwróciliśmy na wielką potrzebę ochrony Ziemi i wszelkich form życia na niej istniejących, począwszy od roślin i zwierząt, a skończywszy na człowieku. Aby nasze życie dalej mogło się dobrze rozwijać, potrzebujemy czystego powietrza, wody i gleby. Ekspansywna działalność człowieka powoduje zanieczyszczenia, efekt cieplarniany oraz zmiany klimatyczne na naszej planecie. W ostatnim czasie zachodzą one bardzo szybko i powodują problemy i zagrożenia (choroby, smog, wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt, ekstremalne zjawiska, susze, pożary, powodzie, huragany, trąby powietrzne, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów oraz zalewanie terenów nadbrzeżnych).
Chcemy wspólnie temu zaradzić i chronić środowisko naturalne. Podjęliśmy wiele działań, które mają na celu podnoszenie świadomości ekologicznej całej społeczności szkolnej. Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję zbierania plastikowych nakrętek w celu ich recyklingu. Uczniowie sporządzili wspólną listę Co ja mogę zrobić, aby chronić środowisko naturalne. Jest ona dostępna dla wszystkich na stronie internetowej szkoły, każdy może dodać swój pomysł i według niej postępować:
https://docs.google.com/document/d/19ahkKvip4OBq9QH3crEG_Xg5kE87chkSKQIN6UJRKUA/edit
Wspólnie z partnerami projektu tworzymy prezentację multimedialną składającą się z plakatów utworzonych w programie Canva promujących działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego:
https://www.canva.com/design/DAEVq_EYi-A/s2IT_eW9IqMYX-nqjA_Crw/view?utm_content=DAEVq_EYi-A&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink
Tworzymy wspólną wystawę cyfrową zawierającą zdjęcia prac wykonanych przez uczniów na lekcjach plastyki Our life in our hands! Erasmus+ promującą program i projekt:
https://photos.app.goo.gl/rmBNHLEtrgcNR4UDA
Powstaje wspólny opis warunków pogodowych panujących w następujących po sobie porach roku we wszystkich krajach partnerskich. Opisujemy również zagrożenia wynikające ze zmian klimatycznych zachodzących w ostatnim czasie:
https://docs.google.com/document/d/1Paluy8q5kw0F01PkBBriQMg9FuEVcXwtvwZ_JDwQ730/edit?usp=sharing
Zachęcamy uczniów do wykorzystania materiałów wtórnych (papier, plastik, tekstylia, ozdoby, niepotrzebne materiały). Dzięki temu powstają zabawki, dekoracje, kartki świąteczne. Dzieci z klas I –III bardzo aktywnie włączyły się do realizacji zadań projektowych na zajęciach w szkole. Natomiast uczniowie starsi, pracując zdalnie, też wykonują zadania i przesyłają zdjęcia z przeprowadzonych działań (zbieranie nakrętek, obserwacje przyrody, obserwacje zmieniającej się pogody, prace porządkowe, prace techniczne oraz plastyczne z wykorzystaniem materiałów wtórnych, plakaty).
W szkole został urządzony Kącik Ekologiczny (Eco-Club, Eco-Corner), który służy uczniom do spotkań projektowych, tworzenia materiałów, eksponowania prac wykonanych przez uczniów, zapoznania się z zagadnieniami edukacji ekologicznej, wymiany doświadczeń i pomysłów do dalszej realizacji wspólnego, międzynarodowego przedsięwzięcia Erasmus+. Jesteśmy przekonani, że podjęte działania przynoszą pozytywne efekty w myśl hasła przewodniego projektu „Our life in our hands! / Nasze życie w naszych rękach!
Koordynator projektu – Urszula Kowalska